| Cesar222 a întrebat:

Salut, am facut prostia de a ma angaja in constructii in conditiile in care eu am avut in trecut probleme cu spatele. Am rezistat cateva zile pana a inceput sa ma lase spatele si am ales sa plec, problema e ca ala a fost primul meu loc de munca, acum incerc sa imi caut ceva mai lejer si nu as vrea sa spun in cv sau la interviu ca am lucrat cateva zile... Pot sa spun ca nu am mai lucrat, in conditiile in care eu am mai avut contract de munca in trecut? Pot verifica angajatorii chestia asta? Din cate imi amintesc la interviul primului loc de munca, lucrul asta era destul de important pentru a stabili ceva in legatura cu asigurarea medicala si taxe, sau ceva de genul. Stiu ca nu e bine sa minti dar chestiunea asta mai mult ca sigur îi va descuraja din a ma angaja...

3 răspunsuri:
| dusmanul86 a răspuns:

Nu ai de ce sa minti. cand am terminat liceul primul loc de munca a fost in constructii. La urmatorul loc de munca la interviu am spus unde am lucrat si a fost un plus pentru mine.Am dovedit ca nu imi este teama de munca.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa minti, faptul ca ai mai lucrat constituie un mic avantaj la o noua angajare.
Si sigur ca pot verifica, se pot adresa la ITM.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca pot verifica angajatorii unde ai lucrat, totul este vizibil la ITM unde pot suna sau pot merge sa vada ce istoric ai si nu te sfatuiesc sa minti.