| DanielCameramanul a întrebat:

Salut, am lucrat la Un Mega image, salariul mi-a spus la inceput ca imi da 2700 de lei, am lucrat o luna jumate, mai trebuie sa imi iau salariul intreg pe o luna, adica 2700. I-am spus sefului ca nu mai vin pentru ca o sa ma mut din Bucuresti, ce-i drept pe 4 am plecat din Bucuresti dar eu i-am zis pe intai, doar nu aveam de ce sa mai vin 3 zile. Asa acum pe 15 trebuie sa imi dea 2700, asa ne-am inteles dar mi-a spus ca cica daca eu nu m-am tinut de cuvant el de ce sa se țina si mi-a spus ca o sa-mi dea doar 1500. Intrebarea mea este, pot sa il dau cumva in judecată ca imi da 1500 de lei cand el are un afiș in magazin unde scrie anagajam muncitor cu salariu 2700?
El vrea sa-mi dea doar 1500 dar pe afis scrie 2700, pot face ceva in caz ca imi da doar 1500? Mersi mult de tot sper sa ma ajute cineva, mama e bolnava si are nevoie de tratament nu imi ajung 1500 si plus ca mi-am pierdut buletinul de asta m-am intors in Severin sa-mi fac altul sa-mi gasesc de munca in Severin. Va rog sper sa fie o cale in care imi pot primi toti banii.

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Daca mama e bolnava de ce nu te-ai mai dus la munca trei zile?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai avut incheiat contract individual de munca?
Daca ai avut poti sa-l dai in judecata si vei castiga.
Daca n-ai avut este putin mai greu, va trebui sa dovedesti intelegerea privind salariul, daca patronul nu va recunoaste.
In orice caz, daca nu te plateste cum v-ati inteles, daca ai lucrat la negru, poti sa-i spui ca il vei reclama la ITM si va fi amendat, amenda va fi mult mai mare decat salariul promis.

| DanielCameramanul explică (pentru Ioandelasal):

Mersii mult de informatii o seara placută

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru DanielCameramanul):

"Mersii" cu doi "i"? Unde dracu ai facut scoala, clasele 1-4?