| Ryaaan a întrebat:

Salut, am nevoie de cineva care se pricepe la legislație oarecum, pe scurt, am împrumutat o suma de bani unui vecin am primit înapoi doar o parte mica, iar acum nu mai vrea omul sa mi dea înapoi, precizez ca n am făcut niciun contract de mâna… m-am bazat pe caracterul omului, am doar o conversatie in care i am cerut bani și a zis ca nu mai mi inapoieaza. Sunt minor ce ar trebui sa fac? Mi a adresat și cuvinte jignitoare. ma enervează faptul ca nu a fost de buna credință și ii vreau neaparat înapoi.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fără martori, e cuvântul tău impotriva cuvântului lui. Nașpa

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai probe (macar martori) ca l-ai imprumutat atunci sunt slabe sperante sa mai primesti restul sumei, o sa fie cuvantul tau impotriva cuvantului lui.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai platit "taxa de scolarizare" la Scoala Vietii.
Ia-ti adio de la acei bani.

O prietenie se poate strica cel mai usor imprumutand.
Daca vrei sa scapi de cineva, sa nu te mai deranjeze, atunci imprumuta-l.

| Ryaaan explică (pentru Ioandelasal):

1 martor exista și plus de asta am o conversatie cu el pe whap când ii solicit bani și nu vrea sa mi mai dea

| Ryaaan explică (pentru Bula):

Salut, mersi pentru răspuns, ai perfecta dreptate, un rau e foarte ușor de făcut. un bine mai greu, nu exista o cale legală?

| Ryaaan explică (pentru Ioandelasal):

Salut, am o conversatie cu el când îl rog sa mi înapoieze și refuza. Și nu e chiar așa fiindcă știe mai toată lumea.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Ryaaan):

Atunci poti sa-l dai in judecata pentru restituirea imprumutului.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Ryaaan):

Din pacate, nu prea.
In fata legii ai nevoie de DOVEZI.
Doar daca individul ar recunoaste imprumutul primit in fata mai multor martori si eventual si inregistrat, eventual si in scris.
Doar daca ai dovezi indubitabile poti avea castig de cauza in instanta, altfel mai arunci inca niste bani, degeaba.
Daca ai martori si eventual si alte dovezi (din care reiese si suma datorata), atunci il poti da in judecata.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai nevoie de nici o legislatie. Nu ai ce sa-i faci daca nu ai cu ce dovedi ca i-ai dat bani. Este cuvantul tau impotriva cuvantului lui. Esti si minor. Data viitoare nu mai repeta prostia asta.

| mi25 a răspuns:

In primul rand cand vine vorba de imprumuturi de bani nu este luata in considerare proba cu martori daca suma depaseste 250 de lei. O hartie intocmita de cele doua parti, chiar daca este sub semnatura privata, este o dovada.
Cunosc un caz cand banii au fost recuperati pe baza mesajelor intre cei doi.