| gladiatoru5000 a întrebat:

Salut..am o întrebare..am luat o mana de iarba de la un neam de al prietenei mele, pe care a pus lucerna un vecin ...eu am acordul la varul ei sa iau de acolo ..azi m-am trezit ca să merg la miliție ca am luat iarba ca nu l-am anunțat pe ala.îmi da amenda? El nu are act pe pământu ala.îmi da amenda? sau nu pățesc nimic

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce intrebare alambicata, cand puteai spune simplu ca ai luat iarba de pe terenul altuia.
Asta se cheama furt si este infractiune.
Daca este o valoare mica ai putea scapa prin neinceperea urmaririi penale sau renuntarea la urmarirea penala pentru lipsa de interes public.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se numeste Politie de prin 1990, miliție era in anii 80, tu pe ce lume traiesti? Si nu ai voie sa iei ceva inainte de a avea acordul proprietarului, il puteai intreba inainte de a sustrage iarba aia, dar ce iarba era droguri? Sau ce, ca la cum ai scris este tare greu de inteles, dar poate vor intelege polițiștii sositi la fața loculuii, ei vor trebuii sa afle cum au stat lucrurile.

| gladiatoru5000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Lucerna era am luat un brat doar.și el tine pământu..nu el e proprietarul

| gladiatoru5000 explică (pentru Ioandelasal):

Un brat mic am luat ..acolo îs 10 ari de lucerna.el tine pământu..proprietarul e altul

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Dar tot trebuia sa il intrebi pe proprietar mai ales daca este un om mai in varstă ăstia au idei fixe cu care nu poti sa te lupti tu, ei asa vor si asa trebuie sa faci ca sunt senili si dementi bătrinii.

| gladiatoru5000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Proprietarul e altul.el tine pământu sa nu fie parloaga ...amenda sau avertisment cel mai probabil.

| gladiatoru5000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Proprietarul e neam cu concubina..este unchiul ei

| J0B0MAT a răspuns:

Nu contează ce neam e cine ți-a dat permisiunea cu proprietarul. Poate fi și mama. Dacă proprietarul nu este de acord să iei ceva de pe proprietatea lui, sigur că poți păți ceva.

| gladiatoru5000 explică (pentru J0B0MAT):

Asta e dacă iau amenda ..greșeală se plătește

| J0B0MAT a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Corect, trebuie să plătim pentru greșeli și să învățăm să nu le repetăm.

| gladiatoru5000 explică (pentru J0B0MAT):

Acum ca o fii amenda sau avertisment nu stiu ..viata merge inainte

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru gladiatoru5000):

N-are importanta ca cel care te-a reclamat este proprietar sau doar persoana care foloseste terenul.
Vorbeste cu el si roaga-l sa-si retraga plangerea, platindu-i lucerna.

| gladiatoru5000 explică (pentru Ioandelasal):

Nu lucrez ca am o problema neurologica