| younevercorruptmeagain a întrebat:

Am o problema la care ii caut un raspuns dupa lungi contraziceri cu mama. Am primit pana acum un an pensie de intretinere din partea tatalui iar de un an primesc pensie de urmas.
Mama considera ca acest privilegiu este doar al ei iar eu nu am niciun drept la ei, deoarece ea m-a crescut pana la 18 ani, in prezent. Am pus cativa bani deoparte pentru facultate iar ea vrea sa isi cumpere garsoniera de ei.
Consider ca este dreptul meu, nu sunt banii ei, nu ai ei. Imi puteti da un raspuns, va rog?

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Evident ca banii sunt dreptul tau dar astea sunt chestiuni interne. Nu stiu ce sa zic, esti stangace sau dreptace? Cu care dai mai tare?

| younevercorruptmeagain explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ahahaha!
Cu dreapta insa nu vreau sa se ajunga acolo...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este numai dreptul tau, atat pensia de intretinere, cat si pensia de urmas.
Cu toate acestea, dupa 18 ani, ar trebui sa contribui si tu la intretinerea ta - alimente, imbracaminte, plata utilitatilor, etc.

| MeForeverAlone a răspuns:

Banii aceia sunt ai tăi, mama ta nu are dreptul să se atingă de ei, dar eventual poți merge la un notar și să-i spui care e problema, ei cunosc foarte bine legea și îți va spune cum să procedezi și vei avea dovada în fața mamei tale că nu are niciun drept asupra banilor tăi.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt banii necesari pentru intretinerea ta: mancare, haine, etc. daca tu platesti toate astea din alte surse de venit (inclusiv chirie sau rata la casa ta), atunci sunt banii tai. daca nu, sunt ai persoanei care te intretine.