| Silviuadrian6969 a întrebat:

Salut, am picat ieri traseul cu 117 puncte
La condus ma pricep
Nu am oprit motorul de loc sau sa folosesc treptele de viteza incorect
Numai ca am uitat sa ma asigur in oglinzi, sa dau un semnal in giratoriu, ca am incalcat nu stiu ce marcaj, ca nu i-am facut bine stopurile, si ca nu m-am asigurat in oglinda si am vrut sa accelerez ca sa schimb treapta de viteza iar altul ma depasea din spate si el mi-a atins frana usor
Iar asta m-a costat
Sa mai incerc pana expira dosarul?
Mai e valabil 7 luni sad

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca mai poti incerca dar fii mai concentrat in conducere.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, mai incearca.
Iar ca sfat, nu considera ca "te pricepi". Abia dupa 3-5 ani de condus zilnic, poti spune ca stii cu ce se mananca. La examenul ala ti se cere foarte putin, si totusi ai picat. Un sofer mediu stie cel putin dublul lucrurilor pe care tu inca nu le stapanesti/nu le stii.

| LikeForMe123 a răspuns:

A fi șofer nu înseamnă să schimbi trepte de viteza sau să nu oprești motorul, ci să te asiguri constant, să știi ce se petrece in jurul masinii, sa ai o conduită preventivă bună (să previi si intuiești greselile altora) și sa fi capabil/a să ajungi în siguranță din A in B.
După ce ai enumerat tu ai 10% din cunoștințe, si chiar pe alea mai "neimportante", iar ce e mai important în 90% din timp nu stăpânești, deocamdată, asta fiind în principiu asigurarea în oglinzi și să gândești traficul logic. Sfatul meu e sa iti mai iei ore de condus sau mai bine schimbi instructorul. Poți încerca să faci scoala pe masina automată, poate ai mai mult "timp" de gândire când faci manevre cu mașina.