| Titu_David_1999 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare,am un ciclomotor de 49, imi trebuie permis? in legea cu mopedele nu scrie de ciclomotor scrie de moped. Ciclomotorul are pedale, am gasit mai jos legea care spune ca nu trebuie. Ps cine imi da un raspuns corect si rapid dau funda!
1) Legea cu mopedele:21. moped - vehicul, cu două sau trei roți, a cărui viteză maximă prin construcție este mai mare de 25 km/h, dar nu depășește 45 km/h și care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depășește 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul ușor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secțiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip și eliberarea cărții de identitate a vehiculelor rutiere, precum și omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor și locuinței nr. 211/2003, cu modificările și completările ulterioare;".
2)Legea despre ciclomotoare: 6. Conducătorul ciclomotorului este obligat să deţină permis de conducere, şi dacă da, pentru ce categorie?
Conform capitolului 3, pct. 1.9.1 din Reglementările şi normele tehnice în transporturile rutiere RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003 modificate şi completate prin ordinul ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 1043/2003 şi 1356/2004, mopedul este asimilat ciclomotorului şi este definit în anexa actului normativ menţionat ca fiind vehicul cu două roţi a cărui viteză maximă prin construcţie nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă cu cilindreea de cel mult 50 cmc.
Totodată, în conformitate cu prevederile art. 6 pct. 18 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, prin ciclomotor se înţelege : vehiculul cu două sau trei roţi, care este prevăzut cu un motor cu ardere internă, având o capacitate cilindrică de cel mult 50 cmc, care păstrează caracteristicile generale ale bicicletei, putând fi pus în mişcare şi cu ajutorul pedalelor, şi a cărui viteză de deplasare, prin construcţie, nu depăşeşte 50 km/h.
Dacă vehiculul are caracteristici tehnice certificate de Registrul Auto Român, care nu depăşesc limitele maxime de 45 km/h şi 50 cmc, caracteristici minimale pentru încadrarea în categoria autovehicule, coroborate cu prevederile menţionate la aliniatul precedent, rezultă că acesta se încadrează în categoria ciclomotor, sens în care pentru a fi condus pe drumurile publice, nu trebuie sa fie înmatriculat iar conducătorul vehiculului nu trebuie să posede permis de conducere, cu menţiunea ca acesta să aibă vârsta de minimum 16 ani."

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca n-are importanta, fiind un vehicul cu motor, cel putin asa interpretez eu.
Pentru a fi sigur adreseaza-te politiei rutiere si vezi ce o sa spuna.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mopedul este asimilat ciclomotorului ci ciclomotorul este asimilat mopedului, astfel ca este nevoie de permis de conducere, cel putin de categoria AM, acesta se obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la examinarea teoretica si practica (aceasta doar in poligon). Scoala se poate incepe de la 15 ani si 9 luni.

| Titu_David_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Nu depaseste 25 kmwinking si pastreaza caracteristiciile bicicletei

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Titu_David_1999):

Poate fi. De peste 2-3 ani s-a stabilit ca orice vehicol cu motor necesita permis.