| Kevinn2000 a întrebat:

Am văzut că a apărut o aplicație " DeclarApp " în care poți face câte declarații vrei. Întrebarea mea este dacă îi pot arată polițistului telefonul cu declarația, ori trebuie neapărat să am pe foaie?
După ce completez declarația pe telefon, în dreapta sus îmi apare să o printez dacă vreau, dar rămâne și salvată în telefon dacă nu o printez.
Chiar am nevoie să știu dacă pot arata declarația direct de pe telefon.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa ai pe ea semnatura olografa.
daca ai semnat de mana si ai semnatura scanata pe urma o poti avea si pe telefon

| Kevinn2000 explică (pentru suntserios):

Semnătura m-a pus să o fac în aplicație și e singura care apare cu albastru, am făcut-o cu degetul arătător...
Dar dacă trebuie făcută pe foaie și scanată pe aplicație, nu știu cum să fac asta.

| suntserios a răspuns (pentru Kevinn2000):

E ok si aia, zic eu

| Kevinn2000 explică (pentru suntserios):

O să merg cu foaia + declarația din aplicația până mă oprește un polițist și îl întreb dacă se poate arată și de pe telefon, fără să am foaie. Așa e cel mai bine.

| Salontanul a răspuns (pentru Kevinn2000):

Te asigur eu ca nu-i valabila decat semnatura pe hartie. Numai persoanele care au drept de semnatura digitala pot merge cu ea pe telefon, tableta, etc.

| Wr3nch a răspuns:

Traducere pentru raspunsurile anterioare: daca nu o printezi si o semnezi de mana e nula si polistul iti da o amenda sexy. Poti sa ii faci poza si sa arati telefonul daca e semntata de mana dupa ce o printezi sau o scrii integral.

| Kevinn2000 explică (pentru Wr3nch):

Mersi pentru intenția ta bună, dar am înțeles și de la el.happy

| cfrtobias a răspuns:

Kevinn2000 ai inteles de la JulyDreams daca ai voie sau nu? inainte si eu stiam ca e voie, da cum ar scrie el ca nu e voie

| JulyDreams a răspuns:

Https://www.mai.gov.ro/......aspundere/
Precizăm faptul că orice alte inițiative de a dezvolta platforme electronice folosite pentru completarea declarațiilor pe proprie răspundere/adeverințe de angajator NU beneficiază de acordul autorităților guvernamentale și nu se realizează în colaborare cu acestea.

Documentul poate fi redactat/completat de pe PC/laptop în câmpurile predefinite, în formatul PDF, necesitând ulterior tipărirea și semnătura olografă a titularului.

| JulyDreams a răspuns:

În privința prezentării declarației pe proprie răspundere/adeverinței eliberată de angajator personalului abilitat să verifice documentele, de pe dispozitive electronice (conform art. 4, alin 4, din Ordonanța Militară 3/2020), precizăm că aceasta se va realiza în sensul prezentării fotografiei documentului menționat, pe care trebuie să figureze semnătura olografă a titularului