| Caddyi a întrebat:

/ Buna!
Astazi ma jucam tenis de picior pe sosea ( intre blocuri, nu prea circula masini ). A venit un echipaj de politie (era un singur organ de politie) si a oprit langa mine. Mi-a spus sa plec, eu ma uitam mirat la el (pentru ca in urma cu un an un prieten a fost la politie si i-au spus ca avem voie sa jucam). Cam un minut si ceva am stat in picioare si cu mingea in mana. Acel politai era in masina cu mana scoasa pe geam. M-am asezat pe bordura, am pus mingea langa mine. Domnul agent mi-a repetat sa plec. Eu i-am raspuns: " Stau pe bordura. Ce, nu am voie?! ". Dupa aceea i-am spus : " Eu stiam ca avem voie sa ne jucam intr-un anumit fus orar. ". Dupa ce i-am spus asta dansul m-a pus sa ma legitimez (i-am spus ca nu am actele la mine dar ii dau datele) ca sa imi dea amenda de 1000 Lei. Nu mi-a spus pe ce motiv. Nu l-am jignit in niciun fel. Nu m-a pus sa semnez nimic (oricum nu semnam).
1. As dori sa-mi spuneti si mie daca am voie sa ma joc tenis de picior pe soseaua dintre blocuri (nu prea circulata).
2. Are motiv sa-mi dea amenda de 1000 Lei (atat timp cat nu deranjez circulatia; nu am ofensat organul de politie; nu am nicio plagere pe numele meu; nu am deranjat linistea publica)? Din cate stiu eu este nevoie de o plangere ca sa faca ceva in acest sens. Ca altfel poata sa vina oricine la un domn politist si sa-i spuna: "Copii astia m-au deranjat si eu vreau sa plece", apoi domnul sa faca la comanda.
3. Organul de politie nu era obligat sa se legitimeze?

9 răspunsuri:
| Chiriac_Andrei_1995 a răspuns:

Probabil ti-a spus sa te legitimezi doar sa te sperie. daca ai spus cA nu te-a pus sa semnezi nimic ...si nu nu ai voie sa tenis sau alte jocuri in mijlocul strazi (chiar daca nu e prea circulata de masini...e strada totusi ) ...deci stai linistit ca nu patesti nimic ...alta data sa nu te mai pui in gura cu politia...iti poate da amenda pur si simplu ...nu e greu sa puna acolo doua vorbe in fine ...deci stai linistit si alta data cand iti va spune un organ de politie sa pleci, pleci nu mai stai ....recomandat e sa te joci in parc ...sau spati de joaca...

| LoveSleep a răspuns:

Cel cu care ai vorbit probabil că era plictisit de lipsa de sex. Ignoră-l, n-are ce să-ți facă.
Poți continua să te joci acolo, dar de preferat ar fi să pleci când îi vezi că vin.
Nu te pune cu "legea". "Cu cât regula e mai strictă, cu atât capul care a conceput-o e mai prost". (Jean de la Bruyere)

| Caddyi explică (pentru Chiriac_Andrei_1995):

In parc unde? Unde a pus camere video ca nu ai voie sa calci iarba? Tocmai d-asta ne jucam pe strada... ca nu avem unde in alta parte.

| Caddyi explică (pentru LoveSleep):

Am tot cautat pe net unde scrie clar ca nu am voie sa ma joc... dar am cautat in zadar. Nu tipam ca prostii, nu deranjam circulatia... doar cautam sa ne relaxam. Ziua munca, afara canicula si cand nu ai unde sa te joci e normal sa alegi asfaltul.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca este drum public atunci nu ai voie sa te joci.
De altfel daca faci galagie si conturbi linistea locatarilor nu ai voie sa te joci nici daca nu este drum public.
2.Pentru incalcarea legislatiei rutiere amenda nu este asa mare, in schimb pentru deranjarea linistii este.
3. Politistul ar fi trebuit sa se legitimeze.

| Caddyi explică (pentru Ioandelasal):

Drum public... nu este un drum privat. Cuvantul public nu ar trebui sa-mi permita sa ma joc?
Linistea publica intr-un anumit fus orar... 14 - 17; 22 - 8.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Caddyi):

Nu ai voie sa te joci pe un drum public, daca incurci circulatia masinilor.
Si linistea publica trebuie respectata pe tot timpul zilei, conform L.61/1991, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"
Ambele fapte se pedepsesc cu amenda doar ca a doua se pedepseste mai aspru.

| Caddyi explică (pentru Ioandelasal):

Te citez: "Nu ai voie sa te joci pe un drum public, daca incurci circulatia masinilor". Noi nu incurcam circulatia.
Ce inseamna "tulburarea, fara drept"? Ce ar trebui sa fac ca sa am dreptul? Trebuie sa fac cerere la politie?
Inseamna ca am voie sa ma joc intre 8-13 si intre 14-22?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Caddyi):

Fara drept inseamna ca nu ai autorizarea, de ex. cum au cei ce fac lucrari, autorizarea o da primaria pentru motive intemeiate si nu pentru joaca.
Ai voie sa te joci doar asa cum ti-am spus, fara sa deranjezi circulatia rutiera si fara zgomote.