| anonim_4396 a întrebat:

Ca tot sunt acum dezbateri prezidentiale, si azi va fi ultima. Eu un lucru nu inteleg si nu am vazut. Parca intentionat se evita o tema pe care o consider destul de importanta si e baza in primul rand. E vorba de comunism! Eu asa l-as intreba pe Victor Ponta daca as fi moderator : Domnule Ponta, veti garanta milioanelor de romani care va sustin si nu va sustin, promiteti ca nu se vor intampla urmatoarele lucruri daca veti fi ales presedinte : întoarcerea la comunism, cenzura ridicata, Partid Unic, închisoare pentru opozanti (Traian Basescu) si oprirea relatiilor cu Occidentul?

Pe mine sincer asta ma framanta cel mai mult...! Voi ce ziceti? Rog raspunsuri serioase si cei interesati de subiect! Sper ca macar azi pe b1tv sa se aduca vorba de comunism si capitalism. Caci asta alegem de fapt : capitalism sau comunism (printre altele). Multumesc!

Răspuns Câştigător
| quertoa a răspuns:

PSD a avut o tactica geniala si MIZERABILA de a convinge pensionarii sa-l voteze pe Ponta.Chiar acum 1 ora au venit 2 bunaciuni la mine la usa.Si erau bunicamea si cu stra-bunicamea a batrana la mine sa imi aduca niste pomana.Si desii sunt ateu, nu pot sa le refuz pentru ca sunt familia mea.Dar atat de proaste si oarbe sunt, incat le-au promis fetelor alea ca il vor vota pe Ponta.Si ce au primit? O plasa cu PSD notat pe ea... Am incercat sa vorbesc cu ele calm, si sa incerc sa le inteleg de ce il voteaza pe uratul ala. Bunicamea spune ca este cel mai corect si ca stie legea.Iar stra-bunicamea spune ca e frumos si ca i-a marit pensia cu 30 de lei.DA, 30 de lei.Pana acum cateva zile nu ma interesa politica.dar abia acum la 17 ani mi-am dat seama ce se poate alege de viitorul meu daca iese Ponta presedinte. Iar acest viitor al meu va fi distrus de nimeni altcineva decat de familia mea si de restul pensionarilor care il voteaza pe ponta. Tot bunicamea mi-a spus astazi ca Ponta l-a facut de ras pe Iohannis in toata lumea. Pai bine ma. politica se bazeaza pe "Mama ce i-a zis-o aluia." sau "Mama ce jmecher e asta."? Pentru ca asta este politica in Romania. Si de asta multa lume alege calea usoara si se duc in alta tara. Ponta tot sustine ca Iohannis este "Basist". Si nu-l scoate din nicio vorba pe Basescu. In orice caz,daca Ponta iese presedinte,imi fac bagajele si plec in Regatul Unit. Chiar daca mai am putin si termin facultatea. Va rog frumos,cei care aveti bunici sau parinti pe acasa care voteaza cu Ponta,incercati sa le explicati cine este Ponta cu adevarat,si ca PSD-ul nu este nimic altceva decat Partidul Comunist. Pentru ca,daca noi nu facem nimic impotriva asta,cine altcineva o va face? Dar asta este romanul.
Dintre Ponta si un rom, l-as vota pe Ponta, pentru ca romul fura.Dar dintre un neamt si un roman, l-as vota pe neamt, pentru ca romanul fura.

16 răspunsuri:
| piticot4 a răspuns:

sa stii ca ponta avea 17 ani cand a fost comunismul si in plus nu cred ca e o tema care sa ii intereseze pe oamei...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru piticot4):

Da, avea 17 ani, dar face parte din PSD (care stim ce partid este). A fost format, indoctrinat parerea mea. Eu incerc sa privesc si partea plina a paharului dar...

NOname
| NOname a răspuns:

Îţi dai seama că Ponta nu e prost să recunoască...
Totul este foarte bine deghizat, în aşa fel ca legal să nu se poată dovedi.
Iar la cât de mult, constant şi neruşinat minte, orice întrebare i-ai adresa, oricum nu există niciun fel de garanţie că răspunsul va conţine măcar 1% din adevăr.

| RAY a răspuns:

Intoarcarea la comunismul care a construit toate blocurile din Romania si a dat triplu locurilor de munca din ziua de azi din pacate numai se poate intoarce pentru ca suntem in ue desi e imposibil,inainte de venirea comunismului cate fabrici erau, blocuri? nu sunt comunist, democtratic spun adevarul
atat, cenzura e si asa ceva din pacate la tv impuse de hoti, tradatori de tara asta e
base merita puscaria pentru flota, tu stii ce flota avea tara inainte de 89?
pe mine ma framanta capitalismul salbatic din Romania nu comunismul ala nici numai exista in europa e trecut desi jumatate din populatie il regreta nu doar in Romania toata europa de est, in Germania de est
eu as vrea sa te intreb ceva
1 ai un loc de munca asigurat in Romania azi?
2 ai o locuinta cand termini scoala azi?
3 este scoala gratis si egalitate pentru toti?
4 poti trai din primul salar ca tanar decent?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Domule dar si pdl, pnl sunt de fapt comunisti, despre ce vorbim, exista comunisti rai si buni? pdl/pnl au fost la putere 10 ani ce au facut?

| RAY a răspuns (pentru quertoa):

Isi dai seama ce bucurie pe bunicata cand a auzit ca i taie base pensia cu 15%, macar ponta ea dar ce a luat base, iar cu pomenile toate partidele au dat si dau, si mie un membru pnl mi-a dat un pix cand eram la scoala. numai vb ca imparteau stilcle de ulei membrilor ca sa le dea. sa vb de umbrele, pixuri alea ce sunt? trocouri?

| Razy007 a răspuns:

In ultima dezbatere, Iohannis a punctat pe final foarte bine acest lucru.
Daca Vonta va fi ales presedinte, o sa ne "bucuram" de un partin unic de stanga (un partin de stanga mi se pare o anomalie in epoca contemporana).
Deci, va fi un regim comunist mai elevat.
Noi, cei tineri vom pleca din tara asta si ramane de vazut cine mai plateste pensiile bosorogilor.
Pace!

| alessia5158 a răspuns:

Este absolut aberant sa gandesti(sau sa-ti fie frica)ca, o revenire la comunismul din timpul lui Ceausescu, ar fi posibila!
Daca, prin absurd, s-ar intampla, Romania va fi total izolata (precum Coreea de Nord )---pana si neocomunistii din partidul lui Ponta,, ajunsi "baroni", cunosc consecintele grave ale unei izolari economice si politice.
Deci, o intrebare, pusa de un moderator candidatilor, in genul celei sugerate de tine, pare ca fiind cel putin desueta--- parerea mea!

| Gabrielg29 a răspuns (pentru NOname):

Buna, fac o paranteza.

Stii de ce il voteaza romanii pe ponta?

Deoarece ei considera ca Johannis nu este roman.

Asta este greseala romanilor.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Gabrielg29):

Cei care nu îl votează pe Iohannis, nu îl votează din multe motive stupide, ridicole de-a dreptul. Perspectiva de a avea un preşedinte ca Iohannis este o şansă unică şi o mare onoare pentru români şi România. Refuz să cred că suntem chiat atât de proşti, încât să ne scape printre degete această oportunitate.
Va fi primul preşedinte cu care mă voi putea mândri.

| Gabrielg29 a răspuns (pentru NOname):

Dar crezi ca mai poate recupera Johannis procentul pierdut in primul tur?
Daca da, cum?

| Gabrielg29 a răspuns (pentru RAY):

Dar cei de la psd ce au facut? NIMIC.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Gabrielg29):

Mâine ieşim la proteste în toată ţara, iar în 16 la vot, în forţă...toţi cei care ne dorim un preşedinte competent şi onorabil, o ţară prosperă şi respectată, în care ţi-e drag să trăieşti, un viitor luminos. Până şi oamenii simpli, fără şcoală, dacă au un dram de spirit de observaţie şi nu li s-a spălat creierul de tot, vor şti să ia o decizie bună, mai ales după discursul domnului Iohannis de astăzi, de la Digi TV, care a fost impresionant şi convingător.

S-a prezentat excelent! M-am simţit foarte mândră şi aş fi extrem de onorată să-mi fie preşedinte. M-ar fi convins astăzi 100% chiar dacă până acum aş fi optat pentru Ponta. Este imposibil să nu fi convins astăzi orice om raţional, care a urmărit emisiunea. Parcă s-a întrecut pe el însuşi, evoluând spectaculos, din toate punctele de vedere. A fost glorios, sincer, puternic, uman, carismatic, intim, inteligent, direct, clar, demn, deschis, optimist, plin de determinare şi energie, sclipitor, de neclintit... Iar programul său, planul de viitor pe care îl are pentru români şi România este unul extrem de constructiv şi convingător. Omul chiar vrea cu toată convingerea sa să facă treabă, să facă lucrurile să meargă brici... abia aşteaptă şi ştie şi cum. A fost revelator. O adevărată inspiraţie pentru oricine.
Jos pălăria!
Acum sper şi mai mult că ne va fi preşedinte.
În caz contrar, dezamăgirea va fi devastatoare, căci pierderea ar fi imensă.
Va fi primul preşedinte cu care mă voi putea mândri şi vorbind despre care voi putea ţine capul sus. Cred că va deveni un exemplu demn de urmat pentru mulţi români şi ne va influenţa pozitiv pe toţi, ne va schimba percepţia despre ce înseamnă un om de succes, un om demn de admiraţie...
Îi sunt extrem de recunoscătoare că a avut curajul, puterea şi voinţa să apară pe scena politică a României - de altfel, extrem de murdară -, în ciuda tuturor riscurilor şi sacrificiilor, ca să ne scoată din mocirlă, ca să pună România pe picioare, să o facă prosperă, curată şi respectată, să preia frâiele din mânile celor care îşi bat joc de ea şi de noi şi nu sunt capabili să o conducă. Iar exaltarea mea, deşi poate părea exagerată, este una cât se poate de sinceră şi motivată. Este o binecuvântare şi o onoare că avem şansa la aşa un preşedinte: serios, demn, pro-activ, harnic, gospodar...
O spun cu o încredere şi o convingere maximă: Klaus Iohannis presedite!
Sunt mai convinsă ca niciodată că va fi un preşedinte excelent.

| RAY a răspuns (pentru Gabrielg29):

Zi-mi ce au facut?

| eduard1 a răspuns (pentru RAY):

De ce nu emigrezi în Coreea de Nord?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu zic sa iei un xanax. Cum sa intrebi candidatii daca au de gand sau nu sa revina la comunism? Este o intrebare care frizeaza penibilul. E ca si cum te-as intreba eu daca iti doresti sa-ti taie maica-ta netu...