| andreei025 a întrebat:

Salut.ce pareri aveti de condamnarea lui gigi becali? eu cred ca nu este nevinovat dar nici destul de infractor.si la cat bine a facut cred eu ca se putea face ceva, nu stiu ce dar condamnarile alea nu mi se par potrivite pentru ca pana la urma nu a furat terenurile alea. daca omora pe cineva poate scapa mai ieftin.pe cine a deranjat asa tare incat sa vrea sa scape de el?
legea nu e egala pentru toti.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In ceea ce priveste legea ori esti vinovat ori nevinovat. Nu exista nici conceptul "nici nevinovat nici destul de infractor" cum zici tu. La fel cum nici nu se fac gratieri pe baza actiunilor de caritate.

Odata ce justitia l a gasit vinovat de incalcarea legii face inchisoare. Punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate ca legea nu-i egala pentru toti. Sunt in puscarie oameni care pentru o gaina au luat 5 ani.
Daca ai incalcat legea esti infractor. Nu exista "mai infractor". Becali trebuia de mult inchis pentru faptele lui.
Problema este ca multi altii ar trebui sa fie cu el in inchisoare si pentru ca asta nu se intampla exista fraieri care se uita in jur si in loc sa zica astia de ce nu sunt la inchisoare ii "loveste" mila pentru infractorii din puscarie.

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

El doar a cumparat terenul, adica nu mi se pare corect fata de Gigi pentru ca celalalalt care ia vandut terenul trebuia el sa fie mai mult in inchisoare decat gigi, dar el a stat mai putin, nu stiu, nu mi se pare corect deloc

| LuMix a răspuns:

Si eu sunt sunt de acord cu tine

| andreei025 explică (pentru anonim_4396):

Si trebuie sa zic eu ca altii nu sunt in inchisoare? altii nu au vazut? adevarul e ca fraier nu sunt eu.suntem 22 de milioane de fraieri tari in gura si nu facem nimic pentru a ne fi mai bine.comentarii pe stomacu gol

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A fost condamnat pe drept si trebuie sa-si execute pedeapsa ca orice cetatean.
Ca legea nu se aplica corect este o alta problema si tine de cei care trebuie sa o aplice, respectiv de organele de cercetare penala (Politie si Parchet) si de organele judecatoresti, sunt prea blanzi fata de unii si aspri fata de altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreei025):

Deranjeaza adevarul? laughing Ai lasat refrenul "saracul Gigi".

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Ioandelasal):

Este pacat ca lipsa de impartialitate cu toti cetatenii nu se observa si pedepseste. De asemenea, legea este prea tampita in unele cazuri si prea blanda in altele.

| oprescudorin11 a răspuns:

Este vinovat, asta imi este clar, ca sunt si altii, poate mai mult decat el, sigur ca nu este o scuza pentru Becali. E o cearta intre marii hoti. E bine ca exista poate mai intimideaza cumva si pe viitorii hoti de mare si mic calibru. Unii au intrat in puscarie doar pentru o paine furata.
Inca o data, faptul ca nu toti hotii sunt in puscarie nu e un motiv sa plangi pentru cei care sunt sau cei ca tine care ar putea deveni.Caci alua apararea unui hot mi se pare deja ciudata.Mai ales argumentele.