| MortunSergiu a întrebat:

Salut,daca am trimis actele pentru reducerea perioadei de suspendare,pe email,a trecut o săptămână și nu am primit nici un răspuns, cum fac, mulțumesc mă depășește situația fiind prima data, mulțumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui pentru ce contraventie ti-a fost suspendat dreptul de a conduce, daca indeplinesti conditiile de reducere si ce acte ai trimis.
Conform OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 104
  (1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârşirea unor contravenţii se reduce cu o treime, de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
  a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
  b) a obţinut permisul de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei.
  (2) Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
  a) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
  b) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus pentru săvârşirea contravenţiilor prevăzute la art. 102 alin. (3) lit. a) sau art. 102 alin. (4);
  c) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
  d) perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce este aplicată prin însumarea mai multor perioade de suspendare prevăzute de lege dintre care cel puţin una prevăzută de art. 102 alin. (3) sau art. 102 alin. (4)."

| MortunSergiu explică:

Circulație pe contrasens, am fost declarat admis la test, am depus și cererea de reducere a perioadei, am trimis pe email, dar nu am primit nici un răspuns de vreo o săptămână, mulțumesc

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru MortunSergiu):

Intereseaza-te la politia rutiera de la judet, acolo este retinut permisul de conducere pe perioada suspendarii.

| MortunSergiu explică (pentru Ioandelasal):

Tot sun dar nu răspunde la telefon nimeni sun de 3 zile, cred că o să merg personal până acolo, mulțumesc