| Robotzzzi a întrebat:

Salut.Daca imi iau o masina pe numele mamei din banii meii si parintii mei divorteaza se imparte si masina? Rog sa raspunda doar cine stie sigur!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La evaluarea bunurilor se poate tine cont si de provenienta banilor din care au fost achizitionate bunurile care se supun partajului.
Daca tu faci dovada ca tu ai avut banii din care parintii au cumparat masina pe numele lor, atunci masina va fi a ta (sau trebuie sa-ti inapoieze contravaloarea).
Totodata, ei pot invoca si ca le-ai facut cadou masina.
Totul depinde de ce declara ei la partaj si tu ce- si cum poti demonstra.

| Robotzzzi explică (pentru Bula):

Si mai exact cum pot face dovada?
Taicameu e un alcolist in putit! Eu raman si o sa stau cu mami incontinuare!
Cum trebuie sa procedam?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Robotzzzi):

Daca ati facut macar o hartie de mana cand le ai dat banii, atunci ar fi de folos.
In lipsa de hartie, marturia /recunoasterea parintilor rezolva problema.
Numai daca ei nu recunosc imprumutul atunci se poate ajunge la partajul intre ei al masinii.

| Robotzzzi explică (pentru Bula):

Dar daca o ia mama mea din banii muncitii de ea in strainatate masina si o trece pe numele lui?

| Robotzzzi explică (pentru Robotzzzi):

Pe numele ei pardon

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai venituri poti face un act de imprumut cu o suma in care sa specifici ca este vorba de cumpararea unei masini. De ce nu cumperi masina pe numele unuia din parintii mamei tale?

| Robotzzzi explică (pentru Salontanul):

Nu am bunici deloc asta-i problema...Toate neamurile mi-o zis sa o iau pe numele meu dar cat voi plati la asigurare daca am permis de 1 an?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Robotzzzi):

Foarte mult. Pana nu stii masina nu poti afla. Uite aici un program calculat RCA: https://www.rca-ieftin.ro/#compara-rca
Citeste si aici: http://www.vezicatface.ro/......sa-cumperi

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti alege o rezolvare mai simpla, o cumperi pe numele tau si la inmatriculare o treci si pe mama ta pe certificatul de inmatriculare si atunci poate face ea asigurarea RCA.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Faci un act de VC la notariat intre tine si mama ta inainte de divort.