| Vladuthz a întrebat:

Salut, daca injur o persoana pe internet, iar persoana respectiva stie cum ma cheama si unde locuiesc si ma da in judecata, ar castiga procesul, atata timp cat eu pot sustine ca nu eu am scris injuria, chiar daca este postata de pe contul meu?

14 răspunsuri:
| petrica1111 a răspuns:

Daca poti dovedi ca nu tu ai scris injuratura nu castiga. asta impplica 2-3 martori, plus persoana care a scris-o

| xAlvin a răspuns:

Nu,si nu cred ca sar sinchisi cineva sa dea in judecata pentru ata lucru.
Poti spune ca nu ai postat tu.
A intrat alt cineva pe contul tau.
etc

| introduaicinumele a răspuns:

Poti primi o amenda, dar nu prea stiu cine ar fi asa de suparacios incat sa faca asa ceva pentru o injuratura, trebuie sa ai probleme grave ca sa pui asa ceva la suflet incat sa te razbuni in felul asta.

| Vladuthz explică (pentru petrica1111):

Trebuie neaparat martori? Nu e de ajuns sa spun ca n-am scris-o eu?

| EdyyChill a răspuns (pentru xAlvin):

Geniule,poate sa verifice ip-ul dupa care a fost adresata injuratura, si foarte simplu sa vada ca el a injurat. Oricum nu este motiv de dat in judecata

| adydan a răspuns:

Daca ai ijurat pe un site nu poti sa zici ca nu ai fost tu, iti depisteaza ip-ul si furnizorul de net, dar stai linistit ca nu se va complica

| CalinPop a răspuns:

Nu ar castiga deoarece nu poate sa te dea in judecata daca o injuri.

| pikaღ a răspuns:

Nu cred ca o persoana normala si fara probleme de furie ar fi capabila de asa ceva.Deci nu iti face griji daca e vorba despre tine.succeshappy

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da, se poate sa castige.
Se poate verifica IP-ul de pe care s-a intrat pe cont (daca a intrat altcineva pe contul tau) ca sa dovedesti ca nu ai fost tu. Daca persoana respectiva a facut o poza la ecran sau are un print, atunci poate castiga -asa arata ca de pe contul tau (se vede nick-ul) persoana a fost injurata.

Tu poti spune ca de era altcineva la calculator in momentul respectiv, dar poti dovedi?

In cazurile astea nu prea cred ca poti scapa basma curata...

| RoseOfTheFire a răspuns:

Da nu ar fi mai bine sa stai in banca ta si sa nu te mai injuri cu nimeni pe internet nu de alta doar ca nah cine stie ce ti s-ar putea intampla pe internet sunt o multime de persoane care nici 10% nu le cunosti.

| xAlvin a răspuns (pentru EdyyChill):

Bai It-ule poate intra unu la el in pc din orice oras tara si poate posta.winking asa ca taci daca nu sti

| Vladuthz explică (pentru EdyyChill):

Da omule, insa chiar daca vede ca e de pe calculatorul meu injuratura, eu pot spune ca nu eram eu la pc cand a fost scrisa injuratura.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este de pe contul tau si daca poate dovedi asta atunci poate si castiga. Tu esti raspunzator de ceea ce postezi sau de ce posteaza altul de pe contul tau si proba se va rasturna, adica va trebui tu sa dovedesti ca n-ai postat. Poti face asta?

| stpu a răspuns:

laughing Daca vor ajunge astia sa faca procese si pentru injuraturi... Pai atunci 90% din populatia Romaniei va fi in instanta, in fata judecatorului, pentru a-si afla sentinta.
Pentru injurii nu poti primi decat amenda de la 200 la 1000 de lei. Dar pentru ca ai injurat pe internet... Stai tu calm. Ce face? Suna la politie ca-l injura cineva pe internet? Imediat o sa vina politia...