| Ciaordel a întrebat:

Salut! Dacă nu am împliniți 18 ani si bag dosarul pentru permis înainte cu 3 luni pot da sala?

11 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Nu pana nu ai 18 ani si buletinul nou. Tepoti inscrie mai repede pentru a scurta timpul de asteptare al progamari sali si vei incepe sa faci orele de legislatie atat. orele de condus si sala vei da dupa ce vei avea 18 ani impliniti si buletinul nou.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate sustine examinarea pentru categoria B (banuiesc ca asta o vrei) inainte de a implini varsta de 18 ani.
Doar scoala de conducere o poti incepe, de regula cu cel mult 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani.
Conform art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."
De asemenea conform art.20 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4)Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
b)18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;"

| Adrian1457355 a răspuns:

Poți baga dosarul înainte cu 3 luni dar sala o sa o dai după ce ai împlinit 18 ani

| Ciaordel explică (pentru Ioandelasal):

Orele de condus le pot face înainte de 18 ani?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu. Poti face cursurile cu 3 luni inainte, dar examenele se pot sustine doar dupa ce implinesti 18 ani.

Răspuns utilizator avertizat
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Ciaordel):

Da, le poti face.

| Zuzu1991 a răspuns:

Unde?
in rrrominica, NU
insa in alte tari poti sa iti iei carnet la 16 ani, in state stiu sigur, in Italia am impresia