| zeuspebepeee a întrebat:

Salut. Daca permisul mi-a fost retinut pentru 60 de de zile, sunt obligat sa sustin un test pentru a nu se majora suspendarea cu 30 de zile? Ideea e ca politistul in cauza, care mi-a luat permisul, nu mi-a specificat nimic in legatura cu chestia asta, dar am auzit asa vag cum ca ar fi reala chestia asta.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Daca permisul a fost suspendat pentru 60 de zile (scrie in procesul verbal), nu se poate majora la 90 de zile, doar daca se constata ca agentul nu a aplicat corect legea. Conform art. 104, pct.(1), (mai putin in cazul situatiilor descrise la pct. (2) al aceluiasi art. din Codul ruter,) la cerere, poti sustine testul de reducere cu 1/3 din perioada de suspendare. Deci la tine se reduce cu 20 de zile.

4 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Nu esti obligat... Dai test sa reduci din perioada. Stai 60 de zile si gata

| zeuspebepeee explică (pentru Crackman):

Multumesc frumos pentru raspuns.

| zeuspebepeee explică (pentru mi25):

Multumesc, ma simt mai usurat acum happy. Urmeaza sa il iau in 4 iulie si daca era faza cu majorarea, nu era frumos.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai facut o ilegalitate si ai permisul suspendat pe 60 de zile, eu spun sa stai cuminte si sa astepti trecere celor 60 de zile, ca sa te calmezi si sa inveti ceva din greselile facute.