| Robotzzzi a întrebat:

Salut.Doresc sa-i donez mamei mele o masina prin notar dar totii notarii de la mine din oras m-au refuzat...Au zis sa merg la inmatriculari, sa dau o declaratie ca maina e pentru mami ca no auzit de asa ceva o mai zis ...Totii notarii ma refuza dar de ce oare? nu am voie sa fac asa ceva, nu exista asa ceva? ce sa fac ca sa nu mai refuze?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Contractele de donatie pentru autoturisme exista si se pot incheia in forma autentica la notar --- vezi in link-urile :
http://notariat-tineretului.net/contract/donatie-masina-autoturism
http://www.notariat-adlitteram.ro/donatie-auto.html

| Lola05 a răspuns:

Fă un contract de comodat, nici nu ai nevoie de notar happy Între timp mai sună la alte cabinete notariale din alte orașe apropiate de tine să întrebi dacă se poate face ce dorești tu. Probabil vei găsi unul competent care îți poate face ce ai nevoie sau explica foarte clar de ce nu se poate.

| minrest a răspuns (pentru Lola05):

Daca face comodat, el ramane proprietar, deci il face degeaba, mai ales ca masina o conduce el, nu mama lui.

| Lola05 a răspuns (pentru minrest):

Ah, ai dreptate, ups!, asta n-am luat în calcul. Înseamnă că singura șansă e să găsească un notar competent care să-l ajute cu donația sau să facă un contract de vânzare-cumpărare. Evident, fără să îi plătească mama lui nimic.

| AndreiDV12345 a răspuns:

Daca masina nu e inscrisa inscrie-o pe numele mamei tale daca e incearca sa vorbesti la politie la inmatriculari si afla ce poti face.

| Violleta2022 a răspuns:

Pastreaza masina pe numele tau si da-o mamei daca vrei sa o foloseasca, pentru ca risti la divort sa fie nevoita sa o vanda si sa imparta banii cu taica-tu.
Nu vad d ece ai face o asmeena prostie, in fond, este masina ta, nu?

Daca te gandesti la asigurare, ca plateste mama mai putin, inseamna ca de o sofezi tu vreodata NU esti asigurat, pentru ca ai nevoie de asigurare speciala, iar daca tu faci accident, tu trebuei sa platesti tot, pentru ca nu esti asigurat.