| Gagiusamuel2001 a întrebat:

Salut, duminică am fost surprins de radar cu 107 km/h în oraș, mi-a suspendat permisul pe 3 luni si dovada cu drept de condus 15 zile. Am permisul de o lună, se mai poate face ceva sau trebuie să aștept cele 3 luni?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate face nimic, incepatorul nu poate solicita reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 221.(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Astepti 3 luni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e, astepti 3 luni.
Data viitoare daca nu stii sigur cu cat mergi, ia-ti un gps de-ala care iti arata si viteza, si bipaie cand depasesti limita, sa fii mai sigur.
Da de la 50 la 107 km/h cred ca stiai si tu ca ai cu mult pestelaughing

| Gagiusamuel2001 explică (pentru Ioandelasal):

Înțeleg, mulțumesc!

| Gagiusamuel2001 explică (pentru anonim_4396):

Da, știam era 2 dimineața și na, am zis ca nu este nimic?