| anonim_4396 a întrebat:

Este inceput de saptamana iar la sfarsitul acestei saptamani ne vom alege viitorul presedinte al Romaniei! Eu tot stau si ma gândesc, analizez diferite situatii-probleme. Voi ce ziceti?
1. Nu vi se pare ciudat (nimeni nu si-a pus problema inca) ca mai toate alegerile se tin Duminica? Spun ca e ciudat, deoarece (stiti ca nimeni nu are voie sa influenteze pe nimeni in ziua votului) multa lume merge la biserica si... stim noi ce se poate intampla! Mie imi e teama ca acesta e un motiv de fraudare, influentare a alegerilor. Preotii influenteaza alegatorii
2. Ultima saptamana de democratie si urmeaza ani grei de comunism? Nu stiu ce sa mai cred... imi e teama de ce va fi
3. Daca veti vedea/auzi neregului, veti face sesizari? sau inchideti ochii asa cum suntem obisnuiti noi romanii
4. Sunteti de acord sa voteze toate categoriile de oameni? Adica pana si puscariasii, criminalii, bolnavii mintal/psihic
5. Ce credeti ca va fi daca iese Ponta presedinte? Ne întoarcem, asa cum se spune, la comunism? Vom retrai acele vremuri, mai ales cei de dupa 1989?

Multumesc! O saptamana frumoasa sa aveti si mergeti la vot! happy

9 răspunsuri:
| BossdulaBacau a răspuns:

| AndreiGabi a răspuns:

1. Amuzant. Are loc Duminca pentru ca tot romanul este liber, nici o legatura cu biserica. Babele voteaza pe faina si ulei, sau pe principiul "ala l-am vazut mai mult pe stalp".
2. Ponta, doar un alt hot, ca toti hotii. Cineva, printr-o tentativa de a-l surclasa pe asta in sondaje, a lansat acest "zvon" printr-un comentariu ceva mai "inteligent" si romanul, filozof de fel, credincios cu horoscopul la zi, a crezut.
3. Da.
4. Nu.
5. Cum am spus mai sus, doar un alt hot. Documenteaza-te cu privire la comunism, uita-te in jurul tau si o sa intelegi ca doar saracia o mai putem copia, asta datorita taxelor. Avem datorii mai mari decat cele pentru care Ceausescu a murit platindu-le, datorii pe care nu le plateste nici un criminal din mascarada asta, ci noi, din putinul pe care ne chinuim sa il muncim, pentru ca din asta se formeaza intreg bugetul(statul nu mai produce nimic). Democratia noastra e lup sub blana de oaie, ne mananca fara sa ne dam seama.

| Fatamuntilor a răspuns:

In general tot romanul este liber duminica si nu numai preotul poate influenta alegatorul.Si chiar daca ar face-o ar avea timp, nu doar in ziua respectiva.
Zici ca pana acum a fost democratie? Ma indoesc... Si nu stim ce va urma.
Nereguli...vor fi si sper ca se vor gasi oameni care sa le sesiseze
Daca ai fi studiat putin legile ai fi stiut ca sunt anumite categorii de oameni care nu pot vota.
Ponta, presedinte? Nu stiu, om trai si om vedea, sa speram sa nu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

1. E o tampenie. Nu zic ca preotii nu influenteaza alegatorii (asa o fi) dar alegerile sunt stabilite Duminica dintr-un motiv foarte clar : e ziua cand cei mai multi oameni sunt liberi si pot vota. Daca alegerile ar fi luni, nu s-ar prezenta la urne nici un sfert din populatia votanta.
2. Noi ne aflam intr-o pseudodemocratie chiar si acum. Avand in vedere ca cei doi candidati cu sanse reale de a fi alesi au avut legaturi cu regimul comunist si au in spate aceeasi comunisti care au condus tara in ultimii 25 de ani, nu are cum sa se schimbe nimic.
3. Daca
4. Nu toate categoriile de oameni au drept de vot, mai informeaza-te.
5. O sa fie rau. Nu avem cum sa ne intoarcem in comunism ca regim politic dar vor ramane aceeasi comunisti ca si pana acum la putere. Daca chiar vreti sa alegeti un candidat care sa n-aiba legatura cu comunismul, votati-l pe Vadim. Eu nu-l votez, ca e mai periculos ca astialalti din simplu motiv ca este extremist. Da mi-ar placea sa iasa presedinte, m-as distra tare.

| Arthur a răspuns:

Legat de preoti - nu sunt toti aserviti politic caracatitei rosii, in primul rand si datorita faptului ca religia, indiferent care ar fi, nu are nimic de-a face cu doctrina utopica marxistleninista.De altfel, preotii au avut parte de un tratament foarte dur din partea comunistilor, alaturi de multi intelectuali de frunte. Ma gandesc daca nu cumva PSD-ul a legalizat drogurile, pentru ca inaintasii lor au numit religia : " opiumul popoarelor "... dar asta e : memoria colectiva este scurta! Vom avea parte de o mica corectie pentru ca se spune ca : Cei care uită trecutul sunt condamnaţi să îl retrăiască!
Distractie placuta!

| Radu284 a răspuns:

1. Nu. WTF. Cand ai vrea sa se tina? Miercuri, cand lumea e la serviciu?

2. Nu

3. Normal ca da, dar nu ma duc sa votez, asa ca nu vad cum as observa nereguli.

4. Da. E si tara lor, si ei platesc taxe.

5. Cu ce e Ponta mai diferit decat Iliescu si Nastase, care au avut tara pe mana peste o decada?

| oprescudorin11 a răspuns:

1. majoritatea alegatorilor sunt corupti din cauza slabiciunilor si saraciei, nu-ti face iluzii ca nu numai 'biserica' va corupe!
2.Nu e vorba de comunism, doar de coruptie. Ai dreptate: vor urma ani foarte grei
3.personal nu stiu daca are rost sa fac sesizari caci din ce am vazut :reclam pe hoti la alti hoti?'corb la corb nu-si scoate ochii'!
4.degeaba nu sunt de acord! Nu numai ca vor vota si hotii si bolnavii psihici, criminalii si viitorii si actualii puscariasi! Candidatii sunt in aceste categorii toti (mai mult sau mai putin). De se vor vota fiecare dupa categoria sa!
5. oricare ar iesi, are in spate o liota de infractori interni si externi! Nu-ti face nici griji si nici sperante! Che sara, sara!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Am aflat in ultimele zile ca americanii isi aleg presedintele întotdeauna marti (e si traditie la ei). Ei isi pot lua oare liber? happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Americanii au un program de lucru mult mai flexibil decat noi. La noi se sta cate 8 ore pe zi la munca foc continuu si fiecare munceste cat pentru 4 insi deodata. Oricum, nu stiu unde ai gasit tu traditia asta ca eu nu am gasit-o pe nicaieri.