| VladuCristianCo a întrebat:

Salut, Ieri la 16:45 am constatat ca din cardul meu de debit BCR se extrag bani catre superbet care nu erau facute de mine si nici cardul nu a fost la alt cineva vreodata. Aveam cont pe superbet dar nu il foloseam decat ocazional la 2 3 luni maxim 200 lei dar de data asta cineva a spart contul unde aveam salvat cardul si a introdus in superbet 7000 lei in doar 1 minut a efectuat 11 tranzactii. M am sesizat repede am inchis cardul si contul de superbet. Am depus plangere la Politie, banca si la superbet nu am primit un raspuns concret. La cine ajunge acum plangerea mea la ce departament de Politie se fac aceste anchete? Credeti ca se rezolva ceva?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dracu te a pus sa iti faci cont la superbet, jocurile de noroc sunt capcane uite ce pățesti, iar politia nu cred ca se baga sa iti recupereze tie banii, tot la cei de la superbet trebuie sa mergi sa le explici situatia poate ca ei ti u luat banii, sunt sdestule cazuri in care angajatii salilor de jocuri de noroc au furat de la clienti sume de bani si nu ia prins nimeni, sau daca ia prins, nu au mai putut recupera niciun leu deoarece banii sunt transferati pe alte conturi ca sa li sa piarda urma, ceea ce trebuie tu sa faci este sa incetezi cu astfel de prostii, jocurile de noroc sunt capcane care te lasa falit, te saracesc de bani astfel de practici, aceste săli de jocuri sunt facute ca sa se imbopgateaca ei, nu voi fraierii care credeti ca veti cîstiga sume uriase, nu veti cîstiga niciodata nimic decat datorii.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce se poate sa se rezolve, este o suma destul de mare pentru un om obisnuit.
Politia va incepe urmarirea in rem (cu privire la fapta) si va cauta sa descopere autorul, atat cu ajutorul bancii, cat si a firmei de pariuri. Daca va fi descoperit va fi urmarit penal si tu te poti constitui parte civila, solicitand sa fie obligat la restituirea sumei respective.

Bula
| Bula a răspuns:

Asa se intampla la jocuri "de noroc"; ai tras un loz mare, necastigator.
Acum asteapta rezultatul investigatiilor, iar in cazul gasirii faptasului, te poti constitui parte civila vatamata si poti solicita suma + dobanzi + inflatie + daune morale suferite.
Va trebui sa ai mare rabdare, fiindca poate dura ani buni!