| LupuMarianD2 a întrebat:

Salut lucrez de 7 luni la un loc de muncă și până acum am avut programul de marți până sâmbătă dar am auzit că o să îl schimbe de luni până vineri, dar mie îmi convine cum este acum, pot sa fac cumva sa rămână așa? Când am semnat contractul era specificat de marți până sâmbătă.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca nu esti tu patronul magazinului si nu ai putere de decizie, pe propietatea altcuiva.
Se poate aduce o aditie la contract, odata ce programul magazinului se schimba, dar nu se schimba orel de munca sau pozitia ta.

| LupuMarianD2 explică (pentru Violleta2022):

Ce treabă are? Magazinul e deschis zilnic de luni până duminică

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

Ai discutat cu angajatorul despre preferinta ta? Cu el trebuie sa cazi la înțelegere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu rezolvi nimic cu noi, doar cu patronul firmei sau seful locului tau de munca.
Daca il rogi si se poate pastra programul atunci il vei pastra, daca nu se poate va trebui sa lucrezi conform noului program.
Angajatorul poate schimba programul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LupuMarianD2):

Cum ce treaba are?
Programul il face patronul sau administratorul/seful de magazin si tot acela iti va comunica noul timp de lucru pentru fiecare angajat, trebuie doar sa deschizi gura si sa-i spui ca tu nu vrei sa nu poti sa lucrezi in anumite zile.

| MrAM a răspuns:

Incerci sa negociezi programul de lucru. Nu merge si nu-ti comvine, iti cauti alt loc de munca.