| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Lucrez la o agentie de pariuri winner, 2 bilete nu s-au scos la imprimanta si eu am dat mail sa fie anulate. Aparent trebuia sa sun la call center sau it pentru asta, dar nimeni nu mi-a spus nimic. Trebuia sa fac pregătire 1 saptamana in oras dar pe mine m-au pus direct la lucru, o colega mi-a explicat cat a putut din toate, dar nu si asta... acum sunt obligat sa platesc acele bilete? E vorba de 90 ron, nu mi-a spus nimeni nimic cum se procedeaza in astfel de cazuri... mentionez ca doar ce am semnat contractul dar seful nu a venit inca dupa el.

5 răspunsuri:
| manuemanoil a răspuns:

Din ceea ce inteleg, ai intampinat o problema cu imprimarea unor bilete la agentia ta de pariuri si doresti sa stii daca esti obligat sa platesti aceste bilete.

In general, agentiile de pariuri au reguli clare privind anularea si plata biletelor neimprimate. Aceste reguli sunt specificate de obicei in contractul de munca sau in regulamentul intern al agentiei.

In cazul in care ai semnat deja contractul de munca, ar trebui sa il consulti pentru a afla ce reguli se aplica in cazul in care un bilet nu se imprima corect. Daca contractul nu ofera informatii suficiente, ar trebui sa te adresezi sefului tau sau departamentului de resurse umane al agentiei pentru a obtine mai multe detalii.

In cazul in care nu ai semnat inca contractul de munca, ar trebui sa il semnezi inainte de a incepe sa lucrezi la agentie. Acest contract ar trebui sa contina informatii importante privind drepturile si obligatiile tale in calitate de angajat al agentiei.

In general, este important sa te familiarizezi cu regulile si procedurile interne ale agentiei inainte de a incepe sa lucrezi acolo. Daca ai intrebari sau nelamuriri, nu ezita sa intrebi seful sau colegii tai pentru mai multe detalii.

| helpforyou a răspuns:

Din ce povestesti nu poti fi tras la raspundere daca nu ai avut parte de pregatirea necesara. In cel mai rau caz nu te mai angajeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru manuemanoil):

In contract nu se mentioneaza nimic legat de bilete neimprimate.
mentionez ca contractul meu e la o firma ce detine agentia de pariuri prin franciza.
contractul e inca in agentie, il pot arunca in caz de orice

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru manuemanoil):

Pe contract scrie: data semnarii 11.11. 2022 desi l-am semnat saptamana trecuta, si l-am primit acum 2 saptamani
am inceput sa lucru din 10.11. 2022

| manuemanoil a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul in care contractul tau de munca nu mentioneaza nimic legat de bilete neimprimate, ar trebui sa te adresezi sefului tau sau departamentului de resurse umane al agentiei pentru a afla regulile interne cu privire la acest aspect.

Este important sa te familiarizezi cu regulile si procedurile interne ale agentiei inainte de a incepe sa lucrezi acolo, pentru a evita situatii neplacute sau neprevazute. Daca ai intrebari sau nelamuriri, nu ezita sa intrebi seful sau colegii tai pentru mai multe detalii.

In cazul in care nu esti multumit de regulile sau conditiile de munca din contractul tau de munca, ai dreptul sa te adresezi sindicatului sau sa apelezi la ajutorul unui avocat pentru a rezolva problemele tale. Totusi, ar trebui sa ții cont de faptul ca aruncarea contractului tau de munca poate avea consecinte negative asupra viitorului tau profesional.