| Ilie_Mihai_ a întrebat:

Salut,m-a oprit poliția, nu aveam itp făcut, mi s-a luat talonul și domnii mi-au dat o dovadă de a mai circula încă 15 zile iar a trecut 4, 5 luni de atunci, iar acum m-am gândit să merg să îmi fac mașina și am pierdut talonul, ce este de făcut? Separat am primit și o amenda trebuie să o plătesc? Dau funda urgent vă rog

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la poliție, obții un duplicat la certificat, apoi cu mașina pe platforma la rar sa faci ITP.

| Ilie_Mihai_ explică (pentru suntserios):

Și amenda, eu am luat pe numele meu Amenda si mașina e pe numele lu fratele meu

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ilie_Mihai_):

Amenda ți o plătești că nu ai de ales în final. Ideal era să o plătești in 15 zile sa plătești jumătate.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi fost bine sa platesti amenda in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie, plateai doar jumatate din minimul amenzii.
Acum va trebui sa platesti amenda intreaga, cat a fost prevazuta in p.-v.c. si sa soliciti eliberarea unui duplicat a talonului iar masina s-o duci pe platforma la o unitate RAR.

| Ilie_Mihai_ explică (pentru Ioandelasal):

Dacă nu plătesc amenda acum nu îmi poate da duplicat a talonului?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Ilie_Mihai_):

Da, se poate, doar ca nu tu trebuie sa obtii duplicatul, am vazut c-ai spus ca masina este inmatriculata pe fratele tau. Il poti obtine tu doar daca ai o procura speciala de la fratele tau, prin care te imputerniceste sa-l obtii.