| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a atras atenția ceva si mi-a stârnit curiozitatea. De ce există mai multe partide maghiare în țara noastră? Există și alte partide din alte țări, noi avem partide in alte tări, de ce nu avem doar partidele noastre politice?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Băiat deștept. Să sperăm că în viitor o să se schimbe lucrurile astea.
Răspunsul este: interese, prietenii, șpagă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca să aibă și ei un salariu grosolan.

| mgtow a răspuns:

Nu am inteles niciodata ce cauta UDMR in tara noastra, Ungaria nu are partid romanesc in parlamentul lor

| Andrei200202 a răspuns (pentru mgtow):

Au o majoritate aici

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

UDMR nu este singurul partid. Tocmai de asta am pus întrebarea. Vreau sa stiu daca România are vreun partid intr-o alta tara, daca in România sunt mai multe partide maghiare sau mai sunt si din alte țări, eu până acum am inteles ca sunt două.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Andrei200202):

Poți dezvolta asta te rog?

| mgtow a răspuns (pentru Andrei200202):

In loc sa-i dea afara pentru ce au facut in trecut cand au omorat romanii ii tine acolo

| Andrei200202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au mulți cetățeni care trăiesc la noi in tara, deci trebuie să fie reprezentați si ei de catre un partid. Nu prea sunt cu politica, nu iti pot dezvolta. Citește ce iti dau mai jos, oricum interesant subiect abordat, chiar ma gândeam si eu la asta.
Noi care sa presupunem ca avem 1 milion de români in Italia de ce nu ne-am putea crea un partid acolo?

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Uniunea_Democrată_Maghiară_din_România

| oz_1736 a răspuns:

Un singur cuvant: dezbinare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece exista etnii bastinase aici. Romanii din Italia, Spania etc sunt doar cu lucrul. Daca se stabilesc oficial in numar cu timpul isi pot crea partid.