| 54ndy a întrebat:

Salut, mi-am pierdut certificatul de naştere şi aş vrea să ştiu ce acte îmi trebuie.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.

Legea numărul 119/1996 privind actele de stare civilă:
Art. 11.
(3) Cererea se depune la autoritatea administraţiei publice locale care are in păstrare registrul de stare civila sau a domiciliului ori a reşedinţei petiţionarului
(4) Eliberarea altor certificate in locul celor pierdute, sustrase, distruse sau deteriorate este supusa taxei de timbru, potrivit legii.

Celelalte detalii privind anuntul prin care declarati nul certificatul de nastere pierdut sau deteriort precum si actele pe care trebuie sa le prezentati in scopul obtinerii duplicatului si modul in care le trimiteti sau le depuneti personal le veti primi de la autoritatea administratie publice locale imputernicita prin lege sa va elibereze duplicatul.

Aveti grija ca opereaza si:
Art. 62. - (1) Constituie contravenţii la regimul actelor de stare civila următoarele fapte, daca nu sunt săvârşite in astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, sunt considerate infracţiuni:
j) pierderea sau deteriorarea certificatelor de stare civilă.

Succes!

11 răspunsuri:
| elenyss a răspuns:

Te duci cu buletinul la maternitatea in care ai nascut, depui o cerere si-ti vor elibera altul pe baza aceluia care-l au in arhiva.

| SarahParker a răspuns:

Nu cred ca iti trebuie acte. Poate doar buletinul si atat, dar ai grija am auzit ca costa bani.Cam 120 de lei ia-ti la tine si mergi la primarie. Fundita pliz.Nu stii cat am cautat pe internet sa iti raspund.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la Starea civila care ti-a eliberat certificatul, cu actul de identitate, completezi o cerere tip, platesti taxa si obtii un duplicat al certificatului de nastere. Numai bine!

| Simona1984 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Buna. Da, asa este, in cazul pierderii certificatului de nstere (ceea ce am patit si eu), trebuie sa mergi la serviciul Starii Civile din orasul in care locuiesti, cu o copie a cartii de identitate, sa completezi un formular si sa platesti o taxa de 102 lei (cel putin atat am platit eu azi).Eu maine trebuie sa merg sa ridic noul certificat.Referitor la taxa pe care am platit-o, intrucat am vazut mai sus ca exista persoane care au habar de prevederile legale in vigoare, am o intrebare: este normal ca mi s-a solicitat acea suma, am platit-o, dar nu mi s-a eliberat nicio chitanta/hartie doveditoare a platii? Nu am spus nimic, deoarece nu mi-am dorit sa mi le pun pe functionarele alea "in cap" si sa raman fara certificat, insa... sper ca maine, cand merg sa il ridic, sa nu mi se mai solicite inca o data acea suma.Numai bine tuturor!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Simona1984):

In mod normal trebuia sa primesti o chitanta, poate o sa ti-o dea maine. Taxa, conform L.117/1999, cu md. ulterioare, este de 2 lei, dar poate fi majorata prin hotarare a Consiliului local din localitatea unde trebuie sa mergi la Starea civila. Totusi mi se pare ca ai fost amendata pentru pierdere ori ai platit taxa de urgenta. Numai bine!

| Simona1984 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Buna.Iti multumesc pentru raspuns. Nici ieri, nici azi nu am primit vreo chitanta pentru suma pe care am platit-o.Din fericire, azi, cand am fost sa imi ridic noul certificat, nu mi s-a mai solicitat nicio suma de bani (ar fi fost culmea, cred eu, insa...traim in Romania, tara in care ti se poate intampla orice), ci doar le-am prezentat cartea de identitate, au cautat certificatul intr-un teanc cu mai multe acte si mi l-au inmanat.Da, cred ca o parte din acea taxa a reprezentat amenda pentru pierderea certificatului, iar cealalta parte - o taxa de urgenta (desi eu, cand am fost intrebata de functionara aceea cand am nevoie de el, i-am raspuns ca nu urgent).Dar acum, dupa ce am obtinut pretiosul act, am o alta intrebare: eu am certificat de nastere european? Intreb pentru ca noul certificat arata ca acesta: http://politica.toateblogurile.ro/2010/05/.Multumesc, inca o data.O zi frumoasa tuturor!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Simona1984):

Asta este modelul de acum al certificatului de nastere, este tot romanesc. Numai bine!

| Simona1984 a răspuns (pentru Ioandelasal):

La naiba! As fi vrut si eu de-acela european laughing). Craciun fericit tuturor!

| biknck a răspuns:

Buna! Si eu l-am pierdut. M-am nascut in Brasov si locuiesc in Bucuresti, aici am domiciliul din buletin. Care este procedura in acest caz de pierdere a certificatului de nastere?

| Karime_Karim_1989 a răspuns:

Nu stiu

| Leczfalvi_Ana_Veronica_1975 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Scuzati-ma. Dar ași vrea sa intreb si eu ceva.
Certificatul de nastere il poti scoate doar de la primaria unde a fost înregistrat cînd te-ai nascut? Adică un duplicate.
Multumesc.