| Stefanalina1995 a întrebat:

Mi-au luat permisul pentru 30 zile, dupa expirarea suspendarii dreptului de a conduce, il iau personal de la DRPCIV? Si mai dau examen teoretic sau nu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 219. (1) Restituirea permisului de conducere se dispune de către seful serviciului politiei rutiere care îl are în evidenta, la cererea titularului, în urmatoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicata pentru cumul de puncte;
  b) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorata cu 30 de zile, dacă titularul a promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;"
Fata de aceste prevederi trebuie sa sustii testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie si, la expirarea celor 30de zile, sa te duci personal la politia rutiera si sa depui cerere de restituire.

| Stefanalina1995 explică (pentru Ioandelasal):

Deci dau doar teoretic nu si traseu!?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefanalina1995):

Da, doar testul teoretic, dar mai redus, conform Regulamentului, citez:
"(4) Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie consta în completarea unui test-grila, ce contine 15 intrebari din legislatia rutiera. Este declarata "promovata" persoana care a formulat răspunsul corect la cel puţin 13 intrebari."