| Mirel1234 a întrebat:

Salut,peste o saptamana fac 16 ani si vreau sa dau de a1 motocicleta insa am nevoie de procura de la ambii parinti, nu stiu cum se cheama, dar tata s-a despartit de mama de cand am fost mic. Cum fac sa dau fara el? Cica nu pot sa dau, pot sa dau si fara semnatura lui? Ajutati-ma va rog frumos, dau funda celui ce ma ajuta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a putea sustine examinarea este necesara o declaratie notariala autentica a ambilor parinti, sau declaratii separate ale fiecaruia. Daca, in urma despartirii parintilor, ai fost incredintat numai mamei atunci este necesara doar declaratia acesteia.
Conform art.6, alin.(5) din Ordinul MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru obtinerea permisului de conducere, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5)Candidaţii cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani, care solicită examinarea pentru obţinerea permisului de conducere pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1, trebuie să prezinte, pe lângă documentele prevăzute la alin. (2), declaraţia autentificată de notarul public, prin care este exprimat acordul părinţilor sau, după caz, al părintelui căruia minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească, al tutorelui, curatorului sau persoanei în îngrijirea ori supravegherea căreia acesta se află, pentru participarea la examinare."

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cred că o să dai fundă unui notar...
Sau poate lui Ioandelasal care are cunoștințe în domeniul legal: https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| Mirel1234 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles dar nu la ei nu sunt asa ei sau desparit el a plecat
nu a am fost incredintat nici la mama nici la tata pur si simplu a plecat si atat

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Mirel1234):

Atunci ai nevoie de declaratie si de la tata.

| Mirel1234 explică (pentru Ioandelasal):

Ok mersi mult

| alexandruss122 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Este neapărat să dea la un consulat sau poate și la un notar din țară în care se afla(părintele plecat în străinătate )

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru alexandruss122):

Da, se poate, doar ca in Romania declaratia trebuie tradusa in limba romana si un notar public roman sa legalizeze semnatura traducatorului.