| Kapss a întrebat:

Sa zicem ca as vrea sa crez o pagina de facebook, iar scopul sa fie realizare unor tombole la care sa se castige telefoane.
Suma per persoana fiind de 15 RON, iar la o 100 de persoane aleg o persoana random cu ajutorul site-lui random.org
Insa cum ar trebui sa procedez? Sa creez un cont bancar unde sa se vireze banii!? insa cu o posibilitate de a retrage banii (respectivele persoane) ca sa existe increderea, sa nu se creada ca este "teapa".
Trebuie sa platesc si la stat vreun comision sau chestii de genul? Imi trebuie vreun act notarial pentru astfel de tombole?
Funda bineinteles! Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti trebuie toata documentatia pentru o activitate legata de jocuri de noroc. Sigur ca trebuie sa platesti impozit pe profit, precum si un impozit pentru castig (pe care il poate plati castigatorul sau tu, dar se retine la sursa, adica tu esti responsabil de plata lui). Nu iti trebuie act notarial, trebuie sa infintezi o firma care sa aiba drept obiect de activitate astfel de tombole.

| AnNéVidoff a răspuns:

Nu au cum sa isi ia banii inapoi decat daca declara la banca frauda...slabe sanse sa faci ce iti propui, ai nevoie de bani sa investesti in reclama, nu o sa vina nimeni la tine...nu ai cum sa faci un cont bancar sa se doneze direct prin intermediul Facebook laughing)
Mai bine clonezi pagini cu Kali Linux si aflii parole de Facebook si te ocupi cu altele laughing)
(Dar ai grija sa nu clonezi site-urile bancilor)

| AnNéVidoff a răspuns:

Poti sa o faci si ca persoana fizica, fara acte sau altele...pur si simplu faci un giveaway si pretul inscrierii costa 15 lei sau cat vrei tu!
Acum cine e prost, baga bani, aia e...nu poti cere bani prin internet daca nu oferi ceva in schimb, iar tu le vinzi niste "bilete" la tombola ta facute in photoshop laughing
Sau cum zicea Brigaela, dar sa faci o firma e deja la alt nivel, nu e ce vrei tu sa faci...

| Kapss explică (pentru AnNéVidoff):

Ideea este ca eu chiar nu am de gand sa dau tepe. Chiar pot dispune de telefoane bune..ideea e ca vreau doar sa le vand..Ca pe olx si site-rui de genul merge cam greu. Iar partea buna e ca 1 din 100 de persoane chiar o sa se aleaga cu un smartphone calumea dand doar 15-20ron...sti ce zic?

| AnNéVidoff a răspuns:

Nu ai de ce sa dai dobanda la stat sau altele,pur si simplu faci asta,dar sa ai noroc sa se bage cineva laughing
Daca exista site-uri de anunturi si grupuri pe facebook in care se vand si cumpara destule,de ce sa dai dobanda la stat,ai dat cand l-ai luat laughing
Impozit,dobanda si ce zici tu se aplica daca iti deschizi o firma,spre exemplu un telefon Samsung are pretul din fabrica,adaos comercial si TVA, daca il iei "la negru" nu mai dai nimic, e telefon, s-a platit candva, nu e masina laughing)