| anonim_4396 a întrebat:

Sunt student in cadru universitatii ASEM la frecventa redusa, nu am facut armata si nici catedra militara...au dreptul aia de la armata sa ma ia fortat? (m-am angajat legal acu trei luni) Cine stie aceasta intrebare va rog spuneti-mi

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu te pot lua cu forta! --- eventual poti suporta consecintele refuzului de a da curs obligativitatii efectuarii serv. militar in R. Moldova ( daca legile de la voi prevad asemenea sanctiuni!).

Iti sugerez ca, atunci cand primesti instiintarea de la comisia de recrutare-incorporare sa te prezinti la centrul de recrutare cu dovada calitatii de student ( nu are importanta ca esti la frecventa redusa ). Vezi "cine beneficiaza de amanarea de la incorporare":http://www.old.army.md/? action=show&cat=77

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce cetatenie ai?
In Romania serviciul militar nu mai este obligatoriu de multi ani.

| mihaixxxx02 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sunt din basarabia Cetatenia Republicii Moldova

| mihaixxxx02 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cetatenia Republicii Moldova

| mihaixxxx02 a răspuns:

Detin Cetatenia R. Moldova