| Si_Alexandra_Adrian_1994 a întrebat:

am permisul de mai putin de un an(sunt incepator) si am fost prins de un politist cu o viteza mult prea mare drept urmare mi a luat permisul 3 luni.
Intrebarea mea e daca pot da acel examen pt reducerea pedepsei sau care e treaba cu acel examen

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind incepator nu poti da examenul, asa ca trebuie sa executi intreaga perioada de suspendare.
In acest sens sunt prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;"
P.S. Mereu ma mir si ma intreb ce invata cursantii la legislatie si cum se pregatesc pentru examinare. Foarte multi nu stiu destule prevederi, unele elementare si necesare in circulatia rutiera.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti da testul 13/15 pentru ca esti incepator asa ca... iei o pauza 3 luni

| Si_Alexandra_Adrian_1994 explică:

Ioan, asta stiam si eu dar m-a tot bulversat un prieten spunandu-mi ca a avut permisul luat 3 luni doar ca si el fiind incepator i se adauga o luna gen 4 si ca si eu l as avea luat 4 luni dar daca dau testul si il promovez stau doar 3 luni pe bara.
Si politistul desi a vazut ca sunt incepator mi a zis
Daca in ultimii 2 ani nu ai avut "antecedente"(sau ceva de genul) poti sustine examenul pentru scurtarea pedepsei.
Nu sunt unul dintre aia care a luat permisul pe bani am luat sala cu 25-26 de fiecare data apoi picam la traseu...
Cand in sfarsit am picat la un politist care nu era pe spaga la sfarsit mi-a zis "asa da" si n am avut nici un punct de penalizare