| strike118 a întrebat:

Am sa incerc sa fiu rapid.

Fiindca m-am saturat de conexiunea proasta de pe stick am decis sa imi fac un contract la Romtelecom (sau Telekom). Ok, peste 2 saptamani vine un agent de la ei si imi zice ca gaurile sunt deja facute si nu trebuie sa mai bage decat fibra optica, dar nu pot. De ce nu pot? Fiindca trebuie semnatura la fiecare locatar. De ce? Ei bine, pentru ca in blocul meu este ca un fel de sediu al partidului comunist RDS, si numai eu am apelat la serviciile lor. Deci practic, as fi singurul care foloseste serviciile lor.

Intr-un final am aflat ca nu mai au nevoie de semnaturi, ci doar de stampila de aprobare de la Asociatia blocului (ceva adunatura de mosi, probabil...). Bun, ma duc eu acolo, sefu' Asociatiei nu vrea. De ce? Ca nu ii convine sa bage echipamentul acolo. Ultima oara cand am fost la RDS nu mi-au convenit serviciile lor, asa ca am decis sa schimb provider-ul cu Telekom. De ce nu pot? De ce este monopolizarea asta tampita? Adica se comporta de parca toti vecinii din bloc ar trebui sa plateasca pentru unul.

Aparent daca o firma de internet are acoperire in zona ta nu poti sa treci la ea si esti inchis numai la una, ceva default. Si cica ziceau democratie... pe naiba.

Aici vin intrebarile mele:

Ce as putea face in situatia asta? Este asa ceva legal? Nu vreau sa incep scandal degeaba.

Funda si multumesc pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Salutare!

Observ ca este o situatie din aia...supunerea la decizia majoratitatii.
Intrebare : Esti proprietar in blocul respectiv sau locuiesti cu chirie?
Daca esti proprietar, ai toate drepturile sa iti instalezi ce serviciu de internet doresti. Si daca vrei sa iti transformi apartamentul in club de noapte sau sala de gaming, e fix problema ta.
Eu iti recomand sa faci o plangere si cu siguranta vei avea castig de cauza pentru ca nu afecteaza cu nimic integritatea si structura cladirii, nu furi de la nimeni nimic, nu deranjezi pe nimeni cu nimic.
Daca ei sunt suficient de incuiati la minte sa faca circ pentru asa ceva, fii tu inteligent.

O seara buna!

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Probabil ca se vor rezolva aceste probleme. Toate aceste firme sunt niste hoti inca. Toti nemultumitii care i-au dat in judecata au castigat.
Telekomul este frumos la inceput ca toate celelalte, apoi te vei trezi cu niste facturi pana peste cap. Asta le ste politica, agresiva. Ca sa aiba salarii mari, toti forteaza dincolo de limita legii contractele si facturile si nu prea ai cer face, decat judecata, de care nu avem noi nevoie, (ei stiu asta), si cadem in plasa!
Sper sa se rezolve in curand.

| Radu284 a răspuns:

Stai linstit, ca a venit Romtelecom in blocul meu, a venit la mine la usa, sa imi vand serviciile lor. Voiam sa renunt la RDS, ca m-au suparat cu niste chestii, si am zis ca OK, vreau net de la voi. Intre timp, am renuntat la RDS.

Cand au venit aia de la Romtelecom, mi-au zis ca oops, nu e porturi. Adica, avem fibra, avem tot ce ne trebuie, dar nu se poate. Sunt extrem de incompetenti, mai bine te duci la RDS.