| johnnyclaudiu a întrebat:

Azi mi s-o stricat masina de spalat Electrolux de la DOMO, a inceput sa iasa apa din ea cand spalam. Am sunat la service pentru garantie si mi s-o facut legatura cu un reprezentat ori ceva de genu. I-am explicat si mi-a zis ca va trimite un meserias sa vada situatia, dar in caz ca cuva este stricata va trebui s-o platesc din bani proprii... ceea mi s-a parut anormal.Adica eu sun la garantie si mie imi zic sa platesc din banii proprii. Este adevarat ca trebuie s-o platesc? Este ilagal ce mi-a zis el? Pot sa-i dau in judecata? Ce fac si cum procedez, ajutor va rog mult! Dau funda!
Astept un raspuns de la cineva care stie ce trebuie facut si daca este ilegal sa platesc o reparatie la garantie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de toate citeste contractul de garantie, acolo trebuie specificate toate situatiile care nu sunt acoperite de garantie.
In mod normal garantia acopera toate defectiunile de fabricatie, indiferent la care subansamblu al masinii si nu acopera defectiunile provocate din vina ta.
Daca ai dreptate ori nu esti multumit poti reclama firma la protectia consumatorului ori sa te adresezi instantei de judecata.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai desfacut-o, fiind in garantie, nu este corect ce ti s-a spus.Nu esti obligat sa platesti nimic.