| DexOnline a întrebat:

Salut TpU. Ca sa ma angajez in costrucții de exemplu pe utilaje (excavator/buldozer) e nevoie de ceva facultate in domeniu sau se fac cursuri? Cine se pricepe in acest domeniu il rog sa imi dea mai multe detalii. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru munca de gen se fac cursuri. Poti nimeri la o firma unde le platesc ei, dar va trebui neaparat sa ramai la ei o perioda sau te pun sa le platesti daca pleci. Sau le platesti din buzunarul tau si dupa lucri cu cine vrei.

| SharpEagle a răspuns:

Ar fi chiar pacat sa stai 3-5 ani intr-o facultate si sa te chinui, doar ca sa inveti sa manipulezi un utilaj...
Deci, nu, nu-ti trebuie facultate, sunt scoli profesionale sau licee tehnologice care au legatura cu domeniul.
Mai poti face cursuri post liceale, de exemplu:
https://calificare-evaluare.ro/......avatorist/
Calificarea se numeste masinist la masini pentru terasamente.

| DexOnline explică (pentru Wr3nch):

Am înțeles. Măcar este cerere pentru astfel de profesii?