| surelul a întrebat:

Daca un baiat de 18 ani intretine relatii sexuale cu o fata de aproape 16 ani ce poate patii baiatul?
vreau raspunsuri sigure si nu presupuneri va rog happy
multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pateste absolut nimic daca relatiile au fost liber consimtite de fata si baiatul nu i-a promis ca se casatoreste cu ea daca intretine relatii sexuale. Daca i-a promis a comis infractiunea de seductie, conform Codului penal, citez:
"ART.199. Seducţia
Fapta aceluia care, prin promisiuni de cãsãtorie, determinã o persoanã de sex feminin mai micã de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Împãcarea pãrţilor înlãtura rãspunderea penalã."

5 răspunsuri:
| gaba27123 a răspuns:

Pai depinde, daca fata a facut din placere nu are ce sa pateasca baiatul, asta depinde numai de fata daca fata il da in garda e corupere de minori.Acuma depinde sa nu aiba vreo boala clar. in restul nu poate pati nimicabig grin

| doctorandus a răspuns:

Poate lua SIDA. Din punct de vedere legal copiii au dreptul sa faca sex liber consimtit de la 15 ani. Daca i-a promis ca o ia de nevasta si n-o ia intra la seducere.

| surelul explică (pentru Ioandelasal):

Fata a fost de acord si cu promisul casatoriei nu a promis nimeni. deci totul depinde de fata, nu? adica nu se pot duce parnti sa spuna ca baiatul i-a promis fetei casatoria. doar fata poate face totul

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru surelul):

Da, fata trebuie sa declare ca baiatul i-a facut promisiunea de casatorie dar trebuie sa aiba si martori sau alte probe in acest sens.

| McClod a răspuns:

Fata peste 15 ani : Daca a fost cu acordule ei nu pateste nimic, adica daca declara fata ca ea a vrut sa intretina relatii sexuale, iar daca nu baiatul poate primi intre 1 an si 15 ani depinde, daca intra la seducere ia un 1, daca intra la corupere ia 15winking