| xLionel a întrebat:

Legea ACTA este aprobata in Romania?

62 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

ACTA nu este lege ci un tratat comercial impotriva pirateriei si a marfurilor falsificate.
In primul rand trebuia ratificat de Parlamentul Uniunii Europene dar acesta a respins ratificarea in iulie anul trecut. Fata de aceasta nici nu a mai fost supus spre ratificare in tarile membre ale UE, deci nici in Romania.
De altfel la noi exista destule prevederi legale care reglementeaza aceste domenii doar ca nu prea sunt aplicate.

| mgtow a răspuns:

Niciodata nu va exista legea aia la noi in tara.

| KodrutZ a răspuns:

Tu ai habar ce se vrea a fi ACTA si unde tinteste? Desigur ca nu, la fel ca 99% dintre toti care au tipat sus si tare ca ACTA le opreste libertatea de a fura de pe net. In Romania exista legea drepturilor de autor, asa ca ACTA nu ar fi adus NIMIC NOU in domeniul asta, ci ar fi adus un dezastru in agricultura, mai ales, pe termen lung (e cu bataie lunga formularea legii, putini au vazut ce e ea cu adevarat).
P.S. Intotdeauna au existat jocuri si muzica distribuite in regim complet gratuit, doar ca se pare ca romanu' nu se simte bine daca nu fura...

| radu1234567890 a răspuns (pentru KodrutZ):

Bai *%#* stii ca eti si tu roman? si ca si tu,, furi,, de pe net chiar fara sa iti dai seama? taci acolo. baiatu a intrebat ceva. si uh te iei de romani. care e problema TA daca fur EU?

| KodrutZ a răspuns (pentru radu1234567890):

Imi dau seama si nu, nu fur. S-a intimplat sa fiu si eu in pozitia de a imi fi furata munca de citeva ori, asa ca fa bine si taci macar. Daca furi, macar taci, iar daca esti analfabet, atunci nu mai scrie nimic.

| radu1234567890 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ba su.gea.miai pu.la t.en gu.ra

| florin08 a răspuns:

Momentan nu este aprobata

| darrio2007 a răspuns:

Nu.Slava Domnului.

| valeeExpress a răspuns:

Din cate stiu eu nu mai este!

| vali1985 a răspuns:

Nu se va aproba in Romania.
Stai linistit!

| TheAce a răspuns:

Din fericire in Romania legea Acta nu a fost ratificata.

| Niiiicu a răspuns:

Nubig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acta nu mai este aplicata in nici o tara a fost anulata pe baza unei petiti online in care au semnat peste 8 milioane de oamenitongue

| trolololo a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt a fost respinsa de Parlamentul European. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ...nu a fost aprobata http://www.gandul.info/......ul-9813219 citeste aici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este.

| Lynna a răspuns:

Nu, nu a fost aprobata.

| DiannaDia a răspuns:

Nu. Funda?!

| Florincrap a răspuns:

ACTA a fost semnara de SUA,Canada,toate statele membre UE (printre care si Romania),Japonia, Australia, etc, dar nu a fost ratificata (votata de statele care au semnat acordul). In schimb, legile nationale privind proprietatea intelectuala si drepturile de autor se aplica.

| RadikalGamer a răspuns:

Legea acta ar fi trebuit sa fi inceput pe 1 iunie sau iulie 2012. Din cate am inteles eu, nu mai exista din cauza cenzurarii internetului. Asta e una din legiile internetului: libera exprimare.
S-ar fi cenzurat TOT ce stim noi ca este internetul: YouTube, Facebook, Wikipedia, Twitter (nu stiu daca am scris bine), Vimeo, VPlay si probabil si TPU, deoarece in unele intrebari apare continut "ilegal".
Totul se tine aici de piraterie (imi pare rau admini, dar alta cale nu gasesc sa raspund). A inceput totul cand oamenii uploadau jocuri, muzica si alte chestii care le cumparasera, iar altii le luau pe gratis.

Inca mai e o lege cu pirateria in Romania, in care nu ai voie sa uploadezi. Tragem concluzia ca poti seta viteza maxima de upload la 5, 10 kB/s happy

| mihaelutzamy a răspuns:

NU

| TuguiMihai1 a răspuns:

Acta momentan a cazut la curtea europeana a dreptului omului insa nu a fost ratificata de nici un stat
Romania este una dintre tarile care a semnat acordul, si exista pericolul sa se reintoarca oricand.
Prevederile acta asypra monitorizari retelelor de internet deja se aplica in frata

| Lovelykat a răspuns:

Nu! A fost respinsahee hee

| ჯpLaNe a răspuns:

Nu nu este...

| Andrei4Lol a răspuns:

Nu..si sa speram ca no sa fie niciodatahappy

| Raull7 a răspuns:

Nu, nu este big grin

| Korman a răspuns:

Nu nu este aprobata.

| Wrufloukel a răspuns:

Ionuț, imaginează-ți că acta este un govern care lucrează cu cei de la youtube să zicem, și acest guvern a cazut la o intelegere cu youtube, să facă regulile cam dupa cum doresc aceștia, altfel, acest guvern a amenințat youtube că le vor retrage licența și drepturile de a folosi spatiul virtual inclusive serverele care le dețin. Cu alte cuvinte youtbe s-au cam văndut, iefint dar s-au văndut pentru a dansa după cum căntă acta.Hm ce ironie a sortii! Deci cu alte cuvinte acta stabilește de comun accord ce reguli să aplice pe site-ul youtube!

| Biankka a răspuns:

Nu.

| SupradozaDeViise a răspuns:

Nu este aprobata.

| white93 a răspuns:

Da.

| LucaTeofil a răspuns:

Nu s-a aprobat doar in alte state

| AndreyTPU a răspuns:

Salut! Nu nu e aprobata. O zi buna!