| coadadematura a întrebat:

Salut TPU!
O persoana (baiat/fata) care detine o legitimatie care atesta ca practica sport de contact (oricare) este considerata "arma alba"? Adica daca aceasta persoana porneste o bataie si actioneaza in ofensiva nu in legitima aparare, se considera situatie agravanta si este tentativa de omor?
Daca dati raspuns pozitiv, va rog sa dati link sau copy paste si cu un fragment din textul
legal, daca gasiti. Multumesc!

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Da. Coada de mătură este considerată și armă albă (pentru gospodine) și mijloc de transport (pentru babe)!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este considerata "arma alba", o arma alba este cu totul altceva, respectiv orice obiect, cu exceptia armelor de foc sau altor arme ce poate arunca proiectile.
Dau exemplul armei albe cu lama, conform Conform L.295/2004, rep. in 2014, citez:
"8. arme albe cu lamă - armă care îndeplineşte următoarele criterii:
a) lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să facă corp comun cu mânerul său;
b) are tăiş dublu pe toată lungimea sa;
c) lungimea este mai mare de 15 cm;
d) lăţimea este mai mare sau egală cu 0, 4 cm;
e) are un mâner prevăzut cu gardă."
In ce priveste loviturile cu orice parte a corpului pot fi incadrate, vinovatie si urmari, in mai multe infractiuni, respectiv lovire sau alte violente, vatamare corporala, tentativa de omor, omor, omor calificat sau lovituri cauzatoare de moarte, indiferent ca peroana ce le comite este sau nu practicant al unui sport de contact.