| mariacatanescu912madalina272652 a întrebat:

Salut TPU, pot primi bursa socială anul acesta dacă anul trecut am avut media 7 la purtare?

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ai crede ca nu.

"nu primesc bursa socială în perioada vacanței de vară:
a) elevii care nu au promovat anul școlar;
b) elevii care la sfârșitul anului școlar sunt corigenți la mai
mult de o disciplină și au acumulat mai mult de 20 de absențe
nemotivate/an; aceste două condiții sunt strict cumulative, bursa
pe perioada vacanțelor nefiind suspendată dacă este îndeplinită
doar una dintre ele;
c) absolvenții învățământului gimnazial care nu au fost admiși
în liceu/învățământ profesional, cursuri cu frecvență, într-o
unitate de învățământ preuniversitar de stat;
d) elevii care repetă anul școlar din alte motive decât cele
medicale."

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti primi, bursa sociala nu este conditionata de media anuala la purtare din anul anterior, spre deosebire de celelalte burse la care conditia este sa aiba media anuala 10 la purtare.