| Hehehehaqp a întrebat:

Salut TPU!

Sunt elev in clasa a X a pe uman la un liceu adventist, acesta este al 12 an al meu la acest liceu (are gradinita, primara gimnaziu si liceu).

Acesta este un caz mai lung deci luati un snack si niste apa si cititi????

Eu nu am liceu la mine in sat si fac naveta, am microbuz la ore fixe.

Azi la penultima ora in timp ce o asteptam pe doamna profesoara pentru ora, ma jucam cărți, macao. Aveam telefonul sub banca, inca nu incepuse ora deoarece nu venise dna, stiti cum este.

Intra Doamna diriginta in clasa sa vada ce facem ca oricum avea ora fix langa clasa noastra si imi vede telefonul sub banca, țin sa mentionez ca nu il foloseam, cum am zis inainte, ma jucam carți.

Inainte sa continui, mai trebuie putin mai mult context

Saptamana trecuta am avut un test la romana, nu neg ca copiam, doamna si-a dat seama ca copiez, mi-a zis in fata sa scriu mai incet mai sarcastic. Nu mi-a luat lucrarea, nu mi-a pus 2, nu m-a pus sa scot telefonul, buzunar etc.

Eu nu copiam de pe telefon, ma trezesc ora viitoare ca imi cere telefonul, doar mi-e da mna ok nu am ce sa comentez. Il baga in geanta si imi spune "Asta o sa il ia mama de la mine" Eu care cum am zis, fac naveta, adica trebuie sa mearga ceva pana la scoala ca sa imi ia telefonul inapoi, zic eu, luat pe nedrept. Daca prinzi pe cineva ca copiaza, il prinzi atunci si ii pui 1 si mai stiu eu ce ii faci, ii iei si telefonul daca copiaza de pe telefon. Dar nu vii peste o ora sa faci asta, nici nu avem camera video sau ceva in clasa sa zici ca s-a uitat pe ea, nu am lasat-o pe doamna diriginta sa plece din clasa pana nu imi dadea telefonul inapoi m-a, sau, la finalul orelor. M-a amenintat cu politia de mai multe ori. Dupa o cearta Doamna a creat regulamentul "Pe oricine il vad cu telefonul la el, nu conteaza ca il foloseste sau nu, ca e pauza sau nu, o sa il iau si o sa il ia doar parintii".

Acum revenim in prezent, unde, Doamna Diriginta mi-a luat telefonul doar pentru ca mi l-a vazut, eu i l-am dat deoarece stiam de regula ei, dar am uitat de partea cu parintii, unde normal ca nu am fost de acord, am vrut cand termin orele, sa mi-l dea inapoi.

Ajungem la sfarsitul orelor, unde eu aveam microbuz si trebuia sa plec acasa, daca nu stateam inca o ora jumatate pana venea altul, care ala e 50-50 sa te ia.

Doamna o tinea pe a ei ca nu mi-l da decat daca vin parintii, si, ca orice copil normal,

Am sunat la politie????

Politia mi-a inchis ca na, pana la urma nu e o urgenta si am crezut ca aia a fost nu mai vine, I-am cerut telefonul lui Doamna Diriginta, telefonul ei, ca sa o sun pe mama, am vorbit cu mama, mama s-a certat cu Doamna Diriginta 20 minute, si pana la urma mi l-a dat înapoi telefonul dar nu inainte sa imi zica "La finalul modulului iti iei transferul"(asta este a 2 a oara cand imi zice asta), fix dupa ce imi zice asta, intra politia, va dati seama ca nu am avut nici o sansa mai ales ca i-am chemat cand nu era o urgenta. Ne-a separat, dupa mi-au dat avertisment. In timp ce semnam mi-a zis un politist ca cica lui Doamna Diriginta ii era frica ca eram gata sa o lovesc in primul scandal, bullshit.

Acum intrebarea mea este:
Are voie sa imi ceara transferul pentru asta? Asta doar bazat pe ce am zis eu, deoarece normal ca trebuie sa auziti amandoua partile.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus transferul ar fi o sanctiune disciplinara si depinde daca o ia numai pentru ce-ai spus si eu nu cred asta, daca nu ai mai fost sanctionat.

| Violleta2022 a răspuns:

Rar imi este dat sa vad atata obraznicie din partea unui copil needucat.
Sa incalci regulamentul scolar, sa te pui in gura cu diriginta cu atat tupeu si lipsa de bun simt, rar imi este dat sa vad ori aud, asa tupeu de la un copilas.
Ma rog, vei avea nota scazuta la purtare sigur si vei fii mutat disciplinar la alta scoala, fiindca meriti!
Educatia ta de acasa este zero, ti-ai facut si parintii de rusine cu tupeul asta.