| Stefan_Marius_1997 a întrebat:

Salut tuturor.
Astăzi am avut o mică cearta mai dura cu un gardian al școlii, eram in baie in liceu si fumam, într-adevăr fumam.
A intrat el pe ușă si eu am aruncat țigareta, nu a avut timp sa mă vadă pe mine dar am fost si eu luat sa plătesc amenda.
Am refuzat sa ii dau buletinul sau sa semnez ceva, comportamentul sau era unul de bădăran si pentru asta chiar nu am vrut sa plătesc cei 100 RON.
El a spus ca dacă nu plătesc mă face cu martori, in tribunal toate prostiile.
Dupa care a început sa ii întrebe pe cei cu care eram dacă am fumat, răspunsul lor a fost evident "nu"
Acum întrebarea mea dupa ce V-am plictisit cu dita romanul.
Poate să facă ceva in situația asta?
Mulțumesc, aștept doar răspunsuri clare si de la cineva care cunoaște.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu are ce-ti face. Trebuie sa aiba dovezi ca ai fumat si el nu poate face nimic. Te poate pedepsi doar dirigintele si directorul cu scaderea notei la purtare. Prcesul-Verbal ti-l poate face doar un politist sau de la politia sanitara. Potrivit normelor legale în vigoare, prevăzute în cuprinsul Legii nr. 349/2002 pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun, constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se vor face de către persoanele împuternicite în acest sens de către Ministerul Sănătăţii şi Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorului, precum și de reprezentanţii poliţiei locale sau ai Ministerului Afacerilor Interne. La MAI a si aparut un ordin: Ordinul ministrului afacerilor interne nr. 47/2016 privind desemnarea personalului competent să constate contravenţiile şi să aplice sancţiuni contravenţionale prevăzute de Legea nr. 349/2002 pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun, document intrat deja în vigoare şi care stabileşte persoanele împuternicite să constate contravenţiile şi să aplice amenzile prevăzute de lege, persoane care se adaugă practic instituţiilor deja competente să facă acest lucru, respectiv Ministerul Sănătăţii şi Protecţia Consumatorului. Concret, este vorba despre:

ofiţerii şi agenţii de poliţie din cadrul Poliţiei Române;
ofiţerii şi agenţii de poliţie din cadrul Poliţiei de Frontieră Române;
personalul din cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă şi inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă judeţene/ Bucureşti-Ilfov;
ofiţerii şi subofiţerii din cadrul Jandarmeriei Române.

5 răspunsuri:
| 3amthinking a răspuns:

Da, poti fii exmatriculat, mai mult de atat nu prea. Noul regulament scolar interzice asfel de actiuni! Mai ales ca este un loc public, unde din cate stii este interzis fumatul.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi esti vinovat nu poate face nimic, daca nu te-a prins si nu are martori.

| Stefan_Marius_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Problema este alta, el a spus ca o să-mi vina amenda acasă.
Cică dupa sa fac eu contestație etc, sa zicem ca vine amenda, trebuie sa mă duc cu ea la primărie si sa fac contestație?
Sau cum se procedează?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai fumat intr-un loc public inchis deci este mai mult decat pasibil de amenda. Din pacate gardianul scolii (daca nu e de la politia locala) nu are dreptul sa iti dea amenda. Sa speram insa ca va apela la politia locala si la conducerea scolii.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefan_Marius_1997):

Nu cred asta.
Daca o sa primesti procesul verbal de contraventie acasa atunci poti face plangere contraventionala la judecatorie, in termen de maximum 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie.