| ZenPowR a întrebat:

Salut,un vecin mi-a ucis o pisica și as vrea sa l reclama undeva pentru ca asta e un obicei de al lui (sa omoare animale).în gradina lui în trecut am văzut mulți caini spânzurați, un număr de telefon al politiei animalelor din Tulcea?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar daca vecinul omoara in acel moment sau cadavrul animalului este inca vizibil la el (ai proba dorecta, solida) poti face reclamatie, chiar si prin 112.

| ZenPowR explică (pentru Bula):

Pai si cum as putea face rost ...ma gândesc ca n o arunca pe strada.una a dispărut deja și cum dansul a spus ca o sa le facă felul n o fi o coincidenta

Bula
| Bula a răspuns (pentru ZenPowR):

Fara proba te amendeaza daca faci reclamatie.

| ZenPowR explică (pentru Bula):

Probe n ar putea fi și vecinii ce i cunosc caracterul? E obisnut cu pușcăria, a mâncat pe gratis vreo 5 ani acolo

| Furnicuta000 a răspuns:

Povestea o fata pe tik tok ca vecinul ei i-a ucis pisica si a aruncat-o la gunoi. A sunat la 112 si au venit 2 masini de politie, jandarmeria si politia animalelor. L-au facut pe individ sa recunoasca, l-au pus sa caute in tomberon corpul pisicii, i-au facut dosar penal si dupa ce s-a terminat procesul fata a castigat o suma mare de bani. Acum legea e si mai aspra ca in momentul in care i s-a intamplat asta deci ai sanse sa il bagi chiar la inchisoare pe vecinul tau. Trebuie doar sa il reclami. Daca tu stii ca a facut asta, chiar daca nu ai dovezi, reclama-l ca sigur o sa te ia in serios politia

| gabicoo a răspuns:

Filmează când ucide un animal și trimite fișierul unei asociații pentru protecția animalelor. Se vor implica ei. Nu este bine să te implici tu in mod direct - un astfel de psihopat te poate ataca și pe tine dacă și-a luat amendă în urma sesizării tale către autorități.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Acesta este profilul criminalilor: incep prin a tortura animale, apoi le ucid, apoi trec la oameni.

Vezi cum poti obtine probe. O camera montata in strada, la un vecin etc.

Bula
| Bula a răspuns (pentru ZenPowR):

Daca n-ai proba directa, atunci nu-i kace reclamatie, fiindca tu veifi dat in judecata, pentru defaimare!