| MARIUSGYM91837293 a întrebat:

Salut, vreau foarte mult sa fac liceul militar, dar as vrea sa ies polițist MAI. Daca fac liceul militar după pot da la academie MAI? Și fără să plătesc cum ar veni taxele liceului, sau sa fac Academia militară dar sa ies ofițer MAI. va rog un răspuns clar și argumentat

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa liceul militar poti urma orice facultate, inclusiv Facultatea de politie din cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" Bucuresti, fara a plati liceul.
Bineinteles trebuie sa indeplinesti criteriile pentru a candida si sa reusesti la admitere.

| MARIUSGYM91837293 explică (pentru Ioandelasal):

Este sigură treaba asta? Pentru că câțiva care sunt și au făcut liceul sau academia militară mi-au spus că nu este posibil...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru MARIUSGYM91837293):

Da, sunt sigur.

| Brizbriz a răspuns (pentru MARIUSGYM91837293):

Liceul militar NU se plateste pentru ca nu e liceu privat
dupa ce ai diploma de bac de la orice liceu, poti da la orice facultate... FARA EXCEPTIE

ce ar trebui tu sa iti faci griji e daca intrii la liceul militar, am inteles ca e concurenta IN SPUME

| mi25 a răspuns (pentru Brizbriz):

Liceul militar nu este liceu privat, dar fata de liceele civile, aici elevii beneficiaza gratuit de: mancare, cazare, rechizite, materiale de intretinere corporala etc.

| mi25 a răspuns (pentru MARIUSGYM91837293):

Nu confunda Liceul militar cu Academia militara sau scolile militare. Cei care fac Academia militara ies ofiteri M.Ap.N. Nu pot sa iasa politisti din Academia militara sau Scoala militara, deoarece este alta pregatirea.

| Brizbriz a răspuns (pentru mi25):

La fel si in armata, daca cineva reuseste sa intre se numeste ca merita investitia in educatia lui/ei si apoi va fi de valoare pentru armata romana

am avut un coleg de scoala generala care a facut liceul militar si oricum nu am auzit NICIODATA ca trebuie sa platesti la un liceu oarecare, care nu e privat

la facultatea de stat s-au mucegait si daca ramai repetent te pun la cu plata, iar aia e singura chestie invatamant de stat la care am auzit ca trebuie sa bagi bani

| mi25 a răspuns (pentru Brizbriz):

Domnule, sunt reguli si in aceasta privinta.
Nu ma hazardez sa spun ceva de liceele militare, deoarece nu mai sunt ce au fost odata: elita invatamantului liceal din Romania. Se schimba conditiile de la an la an.
Dar...
Cei ce urmeaza Academia militara sau o scoala militara, incheie contract cu armata pe un numar de ani cat trebuie sa slujeasca institutia. Daca pleaca inainte de acel termen sau este dat afara disciplinar din armata inainte de acel termen, persoana respectiva plateste scolarizarea, scolarizare care consta si in asigurarea a ceea ce am spus mai sus: mancare, cazare, rechizite, materiale de intretinere corporala, cheltuieli de instruire militara etc. Si in plus haine si incaltaminte. Si iti spun ca nu este o suma modica.
Cat priveste liceul: in care dintre liceele de stat iti asigura gratuit: haine, mancare, cazare, rechizite, materiale de intretinere corporala etc. Asta face diferenta intre liceul civil si cel militar

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru mi25):

Gresit! Sunt anumite specialitati care se fac numai la MApN si a Academia Naţională de Informaţii „Mihai Viteazul". Absolventii sunt repartizati, ulterior, la MAI. https://bit.ly/3gFgA6h
Pe vremea mea nu era asa ceva dar mai si citim.winking

| mi25 a răspuns (pentru Salontanul):

Dar nu m-ai contrazis. Eu ma refeream la studentii si elevii MApN, nu la studentii altor ministere sau structuri militare (militarizate), care fac pregatirea in cadrul institutiilor de invatamant ale MApN-lui. Dar acestia sunt ai acelor structuri, iar la absolvire se duc in structurile de care apartin.
Sa stii ca si pe vremea ta si mai inainte, in cadrul strucrurilor de invatamant, in special in cadrul Academiei de inalte studii militare (universitatii, cum se numeste acum) frecventau studenti de la alte categorii de forte militare. Ba intr-o perioada, ofiterii si subofiterii destinati trupelor de securitate se pregateau in subunitati dinstincte in cadrul Scoii de ofiteri de infanteri, sau in cele de subofiteri.
Deci nimic nou sub soare. Dar sa ne mai si documentam.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru mi25):

Adica fac pregatirea la MApn dar n-o fac? "Cei care fac Academia militara ies ofiteri M.Ap.N. Nu pot sa iasa politisti din Academia militara sau Scoala militara, deoarece este alta pregatirea." Unde-i logica? Pana la urma fac sau nu pregatirea la armata, ies sau nu politisti dupa asta? Hotaraste-te!