Întrebare recomandată | tur334vl a întrebat:

Salut,
Vreau sa va povestesc o intamplare in care un profesor bate un coleg de clasa si ii rupe un dinte si as vrea sa stiu ce pateste daca colegul vatamat isi face certificat medico-legal!

Fapta s-a intamplat din pricina unor colegi care tipau la ora lui, si el s-a dus direct la colegul meu care nu a tipat statea linistit la ora, si profesorul incepe sa injure de morti si alte chesti (ps: colegul are mama moarta si nu ii plac genul asta de injuraturi), si colegu ii zice ca domne nu am tipat eu de ce ma injurati? si el a venit si ii a pleznit un pod de palma direct in buze si ii a spart dintele!
In ce caz se incadreaza fapta si care ar fi consecintele pentru profesor!

Răspuns Câştigător
| CeInteleptul a răspuns:

Situația trebuie remediată pe cale ameabilă, părinții trebuie informați.
Iar profesorul trebuie să plătească reparația dintelui acestui băiat.
Consider că omul își va pierde locul de muncă ceea ce îl va învăța să nu mai facă așa ceva, dar

18 răspunsuri:
| Irinami21 a răspuns:

laughing) Vatamare corporala?

| wj a răspuns:

Sigur. toti zic asa dupa ce fac galagie la ora, ALTII au fost, nu ala care a patit-o, el clar a fost nedreptatit. Astea is povesti..scolaresti.
Oricum, profesorul poate fi dat afara din institutia de invatamant fara a mai putea profesa, si poate fi acuzat de vatamare corporala.

evenso
| evenso a răspuns:

Daca asa s-a intamplat este vatamare corporala si profesorul poate fi dat afara de la invatamant.
Colegul tau trebuie sa aiba neaparat certificatul medico-legal.

| Maddiex3 a răspuns:

Doamne fereste! Ce profesor descreierat. Dupa cum a spus si Robesi, este vatamare corporala si profesorul trebuie dat afara imediat de la invatamant.

| liiaa a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel cu proful de romana(bine, nu imi zice mie nimic, la alti colegi, atat ii trebuie..sa imi zica mie ceva laughing )

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta profesorului poate fi incadrata la loviri sau alte violente, art.180 Cod penal, citez:
ART.180. Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Incadrarea faptei la alin.1 sau 2 depinde de faptul daca primeste zile de ingrijiri medicale ori nu.
Poate face plangerea penala prealabila in termen de 2 luni de la data cand l-a lovit.
Cred ca, in caz de plangere penala, profesorul ar fi amendat, amenda de la primul alineat poate fi de la 300 lei la 15.000 lei iar la al doilea de la 500 lei la 30.000 lei.
De asemenea s-ar putea face aplicarea art.18^1 Cod penal (fapta cu pericol social redus) si sa se aplice o amenda administrativa de pana la 1.000 lei.
Cred ca s-ar lua si o masura disciplinara impotriva profesorului.

| ionutbossx a răspuns:

Plateste spitalizare tot cei trebuie sa se faca bine daca face certificat medico legal il stoarce pe profesor de bani si il concediaza de la scoala ia cred si amenda

| talibanu112 a răspuns:

Doamneee in locu lui puneam pana pe un scaun si dai tata sau il asteptam dupa ore cu sprei si il bateam pana il refuza smurdu

| Chαяtreux a răspuns:

Poate fi dat afara

| Estera123 a răspuns:

Nu conteaza ca a meritat-o sau nu, cert este ca etica unui profesor nu permite acest lucru. In primul rand poate sa sesizeze Inspectoratul, apoi daca nu se rezolva cum doreste el, poate sa il dea in judecata pentru lovire sau vatamare corporala. Important este sa se mearga cat mai repede la INML sau la orice spital.

| Metin2intrebari2 a răspuns:

Se numeste Vatamaree corprala si colegul tau are evoie de un certificat medico-legal

| ROB3RT89 a răspuns:

Vatamare corporala! Poate sa-si piarda si locul de munca daca cineva ia masuri.Eu sincer nu cred ca a fost chiar asa, toti se ascund dupa deget cand se simt cu musca pe caciula.In fine, daca asta a fost atitudinea lui fata de un elev(chiar de a fost vinovat cu ceva)insemna ca are ceva probleme cu temperamentul! Daca tatal baitului ia putina initiativa, poate se vor lua si masuri...

| Sidooo a răspuns:

Profesorul poate fi dat afara din invatamant

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Indiferent de fapta elevului, gestul profesorului este inadmisibil, incadrandu-se sub incidenta penala.Trebuie un certificat medico-legal pentru a-l actiona in judecata, iar daca lucrurile s-ar derula corect, ar fi dat afara din invatamant si obligat sa plateasca daune.Personal,stiind cum se acopera asemenea fapte, i-as fi aplicat profului acelasi tratament...

| tur334vl explică (pentru CeInteleptul):

Asta sa si intamplat, colegul meu a zis ca nu vrea sa ii faca rau daca tot sau inteles ca oameni!
Va multumesc la toti pentru toate raspunsurile date!

| CeInteleptul a răspuns (pentru tur334vl):

Dar profesorul trebuie să plătească dintele copilului!
Mă bucur să văd că trăim printre oameni și nu animale urbane care te-ar răpi și de ultimul bănuț.
Nu îl susțin pe profesor!

| Oana92 a răspuns:

Vatamare corporala- pierderea dreptului de a lucra in invatamant, amenda, inchisoare.
Oricum ce a facut profesorul nu este scuzabil indiferent de motive. Faptul ca acei elevi faceau galagie e in primul rand datorat lui pentru ca nu a fost capabil sa ii stapaneasca. Respectul se castiga, nu se impune. Mai mult de atat, acel elev trebuie incurajat sa mearga la IML si mai departe la intitutiile competente(politie/inspectorat). Doar asa vor putea fi si altii scutiti de comportamentul acestui profesor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pune sacul in cap profesorului dupa ore, se burduseste bine, se leaga sacul ( prin sac sa poata respira ), se lasa in chiloti in mijlocul strazii!