| Marceldistrugatoruldebuci123 a întrebat:

Salutare,am 14 ani și nu mai am răbdare pana la 16 ani sa dau de permis asa ca doresc sa îmi achiziționez un scuter, am văzut un Mini Harley de 800w și 48v, este legal sa merg cu el pe strazi?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Acu' la paișpe ani, e ilegal

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 14 ani abia ai voie cu bicicleta sau trotineta electrica, pentru moped este obligatoriu sa ai permis de conducere de categoria AM si acesta se poate obtine doar de la 16 ani.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Este ilegal. Poti merge pe drumuri forestiere fara permis. La 14 ani pe drumuri publice poti atat sa te omori pe tine cat si pe altii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sub nicio forma.

| Marceldistrugatoruldebuci123 explică (pentru Ioandelasal):

Pai stai ca nu are sens, în anunț de ce scrie ca nu ai nevoie de permis, și din câte stiu este o capacitate anume de w pe care o poți conduce fără permis

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Marceldistrugatoruldebuci123):

Conform Anexei nr.1 la OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
  a) categoria AM: mopede a căror viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h;"
Vezi altceva in definirea categoriei?

| Violleta2022 a răspuns:

Draga copilule, nu te grabi sa cresti ca adult os a fii toata viata.
Acum este important sa te dezvolti frumos si sanatos, sa inveti si s aiei evaluarea nationala, ca de mers cu motorul sau cu masina o sa ai timp, acum fiind posibil doar mersul bicicleta la 14 ani.

Este ilegal sa mergi cu un scuter la 14 anisori, fiindca tatal tau se poate alege cu amenda si dosar penal.
trebuei sa intelegi ca poti conduce scuterul ala DUPA ce implinesti varsta legala, adica DUPA 16 ani.
la 14 anisori ai voie numai cu bicicelta si trotineta.