| Omaroska a întrebat:

Salutare!
Am achizitionat o masina acum cateva luni si am pierdut fiscalul, acum a venit momentul sa o vand dar nu stiu cum procedez daca nu am fiscalul acasa, mentionez ca sunt pe Ilfov!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a o vinde nu mai ai nevoie de certificatul de atestare fiscala, s-a schimbat prevederea privind inmatricularea, cumparatorul trebuie sa inscrie masina la compartimentul de impozite si taxe de la primaria de domiciliu si sa prezinte dovada de inscrie pentru inmatricularea pe numele sau.
In acest sens sunt prevederile Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor,
cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 8
  (1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza depunerii următoarelor documente:
  a) cererea solicitantului, al cărei model este prevăzut în anexă; în cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona în mod explicit acest lucru în cuprinsul cererii;
  b) dovada înregistrării în evidenţele organelor fiscale ale autorităţilor administraţiei publice locale în a căror rază de competenţă noul proprietar sau utilizatorul, în cazul vehiculelor care fac obiectul unui contract de leasing, îşi are domiciliul, sediul ori reşedinţa, în cazul persoanelor fizice cu domiciliul în străinătate;"

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai stai putin... daca ai pierdut fiscalul inseamna ca nu ai trecuto pe numele tau inca, deci cum vrei sa o vinzi?

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi si scoate un duplicat la fiscal!

| Omaroska explică (pentru suntserios):

E trecuta pe numele meu, dar cand o inregistrez pe numele meu primesc o copie a fiscalului pe care am pierdut-o

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Omaroska):

Pai atat timp cat e pe numele tau, cand o vei vinde si vei merge cu contractul la finante ti se va elibera fiscalul pe care il vei da cumparatorului. Fiscal care acum este de fapt stampila pusa pe contractul de v-c