| terry11 a întrebat:

Salutare!
Am auzit si am tot vazut stiri cu proiectul de lege pentru tinerii pana in 21 de ani care nu vor avea voie sa conduca masini mai puternice de 100 de cai si am vrut sa ma interesez daca sigur se va introduce legea dar nu am gasit nicaieri un raspuns.
Mentionez ca am 18 ani si conduc un bmw cu 190cp ( dar sunt calm si linistit din fire si merg foarte incet, paranteza deschisa pentru utilizatorii TPU care sunt aici sa judece nu sa fie altruistilaughing ) si m-am gandit sa il limitez din soft dar nici asta nu stiu daca este posibil.
Am doar aceste trei intrebari
1 care sunt sansele sa se introduca legea?
2 pot limita masina mea la 100 cai?
3 care e puterea maxima care poate fi limitata la 100 cai? pentru ca planuiesc sa schimb masina

8 răspunsuri:
| OvidiuBatranu a răspuns:

S ar putea baga, ca bogatii care abia au 19 ani isi iau masini de genu Lamborghini sau BMW cu multi cai putere si dupa cateva luni sau ani fac accidente mortale de la viteza exagerata, semn ca se poat incalzii jantele de la viteza excesiva si cred sa sunt sanse sa explodeze roata, in mare parte nu apuc sa puna frana si s au dus sa l viziteze pe dumnezeu in momentele alea?

| nukeyly a răspuns:

1. daca is intregi la cap si merg pe safety, eu zic ca sansesle sunt mari, ca si 25kmpH pe trotinete si toagle electrice, viteza decenta.
2. cu un mecanic fanatic priceput.
3. intrebi fanaticul.

Oricine conduce bolizi, ar tebui sa aiba minim 5 ani experienta cu modele inferioare si sa aiba toate tiglele pe casa. Cine ar vrea sa ocoleasca asta in stil ro, inchis pe viata cu munca voluntara la pachet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista un asemenea proiect de lege. Doar niste discuții și atât. Nu va apărea nicio astfel de lege. Vrei sa meargă copii de parlamentari cu Logan?

| Holiday a răspuns:

Legea asta ar fi de o imbecilitate cumplita. Asta ar insemna ca pana la 21 de ani practic nu ai mai putea conduce niciun fel de SUV, nici macar cele mici. Cu exceptia Lada Niva, care oricum nu e o optiune, nu cred ca exista vreunul sub 100cp.
In plus, masinile mai performante vin cu sisteme de siguranta pasive si active mult mai performante. Daca consideri ca tinerii ar fi mai predispusi la accidente, de ce le interzici tocmai accesul la masini cu astfel de sisteme performante?!
Si nu in ultimul rand, cam orice masina merge macar cu 150km/h, deci daca e sa-i dai in goarna, ii poti da si uneia cu 75cp.

Aaa, ok, daca limita ar fi fost la 300cp, mai avea o logica, dar la 100?!laughing

| Batmanel a răspuns (pentru Holiday):

Sper ca glumesti, ai suvuri de la toate brandurile cu motoare mici, pana si dusterul are 1.0 cu gpl laughing sau suzukiuri cu 75cai, etc...
Masinile alea performante de care zici debea au aparut dupa 2020 si ceva, vrei sa spui ca tinerii isi permit masini noi la 18 ani? laughing
Da si cu viteza ai dreptate. laughing

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu cred ca se va adopta o asemenea lege.
2.Nu stiu, nu ma pricep la masini.
3.La fel ca la 2.
Si chiar daca s-ar adopta o asemenea lege aceasta nu s-ar aplica retroactiv ci numai de la data intrarii in vigoare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Batmanel):

Toate Suzuki mai noi de 2005 au motoare începând de peste 110cp

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru OvidiuBatranu):

Tu ai înțeles ce ai scris acolo?