| andreidohot a întrebat:

am cumparat o casa cu banii dintr-o mostenire( am titlu de mostenitor) cand am cumparat casa am trecuto si pe sotie pe actele case, in caz de divor pot sa redobandesc mostenire ( casa cumparata ). Vreau sa o trec pe copii >
VA MULTUMESC! DACA MIA FOLOSIT DAU FUNDITA

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a semnat contractul de vanzare-cumparare alaturi de tine atunci a dobandit si ea proprietatea asupra cotei de 1/2 din casa (daca nu s-au trecut in contract alte cote) si la divort va ramane cu partea ei, conform art.30 din Codul familiei privind bunurile comune. Iti va reveni numai tie doar daca vei putea dovedi ca pretul l-ai platit numai tu, din suma obtinuta prin vanzarea casei mostenite si ca ea nu a participat cu nimic la cumparare, desi a semnat contractul. Numai bine!

4 răspunsuri:
| wintage a răspuns:

Mi-am dat seama cine canta in casa...

| andreidohot explică (pentru Ioandelasal):

Notara mi-a spus daca vreau sa-o trec, nu a semnat

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru andreidohot):

Nu esti foarte clar, este trecuta in contract ori nu este trecuta? Daca este trecuta, chiar daca nu a semnat si ea contractul, se presupune ca este bun comun si figureaza si ea inscrisa in Cartea funciara, uita-te pe extrasul CF primit dupa cumparare. Daca nu vei putea dovedi ca ai cumparat-o numai cu banii obtinuti din vanzarea casei mostenite, atunci are si ea dreptul la jumatate.

| VadTot a răspuns:

Cred ca ai fost beat cind ai trecut o pe sotie s au nu ti ai dat seama? De ce nu ai trecut o de la inceput pe numele copiilor?laughing)Scuza ma odata ce ea este trecuta in acte nici nu o poti vinde fara acordul eilaughing asa ca trebuia sa ti dai seama si sa te gandesti mai bine inainte!laughing