| Dorina35tm a întrebat:

Salutare.Am pe cineva care a lucrat in Anglia, a avut un abonament la telefon dar pentru ca a venit in România, nu l-a mai plătit.Acum a primit scrisoare la adresa unde a fost din partea băncii…Ma întreb-și va întreb- dacă celor care locuiesc la adresa din Anglia li se poate întâmpla ceva.Și dacă lui ii vin obligațiile de plata a abonamentului in România. Vreau răspunsuri de la persoane care au trecut prin așa ceva Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| Motisor a răspuns:

Obligația de plata ii vine celui care are abonament, pe numele care e abonamentul, nu adresa. Chestia e sa nu fi facut faza aia pe care o fac majoritatea romanilor din Anglia, adica sa ia telefoane la abonament, pleaca in Romania si dupa nu mai plătește abonamentul, vinde telefoanele si gata. Nu ar trebui sa aiba nici o treaba adresa unde statea el, daca persoanele de la acea adresa nu au nici o legătură cu activitățile dubioase ale celui care a plecat in România.

| Dorina35tm explică (pentru Motisor):

Adresa din Anglia este a fiului meu pentru care a lucrat( a fost patronul lui) Și acum scrisoarea de la banca a venit acolo. Bineînțeles ca fostul angajat nu a mai plătit abonamentul de când a venit in România.Ma întreb dacă fiul meu, poate sa facă o adresa la banca și sa spună ca acesta nu mai lucrează și nu mai locuiește acolo …Mulțumesc

| Motisor a răspuns (pentru Dorina35tm):

Da, poate sa anunte banca ca acesta nu mai locuieste acolo si că a primit scrisoarea lui, ca sa nu mai primeasca scrisori. El nu are nici o vina că angajatul lui nu mai vrea să plătească abonamentul. Poate să spună ca a stat acolo in chirie, nici nu ii interesează pe cei de la banca cred ca a fost angajatul fiului dumneavoastră.

| Dorina35tm explică (pentru Motisor):

Mulțumesc frumos.Seara frumoasa