| Nume6 a întrebat:

Salutare. Asistenţii personali ai persoanelor cu dizabilitati se incadreaza in legea privind stimulentul de 5.000 de lei pe perioada starii de urgenta? Nu gasesc legea si daca mi-ati arăta un site oficial unde scrie legea funda+vot

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit de un asemenea stimulent.
Daca ai numarul actului normativ scrie-l aici si atunci eu il pot gasi, am acces la un program legislativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la oug 30/2020, singurele prevederi referitoare la asistentii personali sunt legate de zile libere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu am auzit pana acum de vreun stimulent de 5000 de lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am gasit intre timp, cel mai probabil te referi la oug 43/2020

Nu stiu prea bine in ce consta asistenta personala, dar din textul de lege eu inteleg ca da, se incadreaza

articolul 7
(5) Se aprobă acordarea unui stimulent de risc în cuantum de 2.500 lei brut, pe lună, pentru personalul din domeniul asistenței sociale și comunitare, indiferent de forma de organizare a furnizorului de servicii sociale, implicat direct în sprijinirea și/sau îngrijirea persoanelor în vârstă, a copiilor, a persoanelor cu dizabilități și a altor grupuri vulnerabile, pe perioada stării de urgență, din fondul de salarii al unității angajatoare, prin transferuri de la bugetul de stat, de la titlul VI «Transferuri între unități ale administrației publice» sau de la alte titluri unde sunt bugetate sume cu această destinație, prin ordonatorul principal de credite, sau din fonduri europene.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Cica se dă un stimulent de risc dar nu stiu exact pentru cine anume! Cica pentru doctorii care au tratat pacienti de covid dar nu stiu sigur daca si pentru asistentii personali! Pe net un site scrie intr-un fel, altul intr-un fel! Cica ar fi vorba de legea nr 82/2020

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nume6):

Uita-te la ce ti-am citat... legea 82 e legea de aprobare a oug 43 (si, intr-adevar, prin legea 82 a fost extins stimulentul de risc fata de forma din ordonanta de urgenta)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

Am citit prevederile OUG 43/2020, L.82/2020 (de aprobare cu modificari si completari) a OUG 43 si normele de aplicare si stimulentul nu este prevazut pentru asistentii personali.
In orice caz te poti interesa la primarie, asistentii personali sunt angajati la primarie.