| Adi8 a întrebat:

Salutare,mi-am luat permisu zilele astea, ce trebuie sa am in vedere daca ma opreste politia? Ce acte trebuie sa am la mine?

6 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Permisul, buletinul, certificatul de inmatriculare al masinii, asigurarea si rovigneta. E de preferat sa le ai mereu la tine cand conduci.

| raluk27 a răspuns (pentru raluk27):

A, uitasem. Sa ai centura si farurile (pozitia) aprinse, chiar daca este soare.
Mi-am luat o amenda din cauza asta.

| Adi8 explică:

Rovigneta nu e obligatoriu in oras, nu?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tocmai fiindca ti-ai luat acum permisul ar trebui sa stii. Conform OUG 195/2002 (Codul rutier), republicata in 2006, cu md. ulterioare, art.35, alin.2, trebuie sa ai, citez:
"ART. 35
(2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare ori de inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege."
Alte documente pot fi: dovada platii rovignetei, asigurarea obligatorie pentru raspundere civila (RCA), un contract de comodat (daca nu esti proprietarul masinii), etc. Numai bine!

| raluk27 a răspuns (pentru Adi8):

E obligatoriu sa o ai, indiferent daca circuli in oras sau nu.
Nu poti sti niciodata peste ce idiot dai si mai bine sa eviti problemele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu bei
Sa ai urmatoarele: talonul, asigurarea, actul de identitate si permisul.

Sa poti timp de un an, de la data eliberarii permisiului tau, pe masina care o conduci, semnele de incepator.

Ai obligatia sa mergi timp de un an, cu 10 km mai putin fata de maxima admisa pe orice sector de drum.
Exemplu
Pe autostrada toti merg cu 120 km/ora, nu ai dreptul sa mergi la fel ci cu 110 km/ora.
In localitati desi maxima este de 50, ai obligatia sa poti merge maxim cu 40 km/ora, in general mai putin cu 10 km.