| Law223 a întrebat:

Salutare,
Pe cine ați alege președintele al României? Dar premier? Argumentați.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| Law223 explică (pentru UmbraDeVulpe):

Cum poți să zici așa ceva? Il superi pe tatuca nostru Klaus!
Pai de cine suntem noi condusi de Biden? Nu crezi că e putin cam senil laughing

| sierra1 a răspuns:

N-ai vrea tu, că tot te preocupă asta?

Pese - premierul nu se alege, se NUMEȘTE

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine candidează?

| Sure14 a răspuns:

Presedintele tarii e aproape simbolic. Prerogativele lui constitutionale sunt minime. Deci, desi Iohannis in acest moment, dar si in trecut, a fost si este mut, nu prea are importanta.
Puterea reala e a Premierului. Desi el conduce executivul impreuna cu Presedintele, puterile lui sunt mai substantiale. Sigur, uneori e greu sa faci distinctia intre reprezentantul executivului, de aceea intervine CCR. In alte state, spre exemplu Franta, este o cutuma ca Presedintele reprezinta statul pe plan extern cand vine vorba de reprezentantul executivului. Problema apare in cadrul UE in special, in sensul ca cine reprezinta statul in Consiliul UE.

Ca premier, probabil o personalitate ca si a lui Basescu ar fi potrivita. Desi in al doilea lui mandat societatea romaneasca evoluase pentru a mai fi compatibila cu toate ideile lui, omul a fost un animal politic.

Răspuns utilizator avertizat
| Law223 explică (pentru sierra1):

Dacă te deranjează întrebare nu răspunde e simpluwinking

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bubico2022):

Pu tin vrea că oamenii lui sa moară în sărăcie și propaganda. Și îi reușește. Matricula de 1000ori mai bun

| Law223 explică (pentru suntserios):

Sunt serios pe ce se bazează ce spui ai fost acolo ai dovezi? Ai sa ne acoperim ce spunem.

Uite preturile în Rusia în după
" marile sancțiuni "

https://youtu.be/tHFl-VlRAEE

Noi ( Europa) le am dat sancțiuni și pe noi ne doare mai tare laughing

| StrongHeart a răspuns:

Ce intrebare e asta?
Pe cine am alege din 18 milioane de romani?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Law223):

230 dolari salariu minim in Rusia.
Oamenii se duc voluntari la moarte în război pentru câteva ruble.

Și tu termină cu propaganda rusă pe TPU.

| sierra1 a răspuns (pentru Law223):

Chiar nu mă deranjează deloc și chiar iți propusesem să fii tu preș. Nu mai vrei?